Mieszkańcy Tuchowa zaniepokojeni jakością powietrza nad miastem

04.03.2019

Najbardziej odczuwają to podczas sezonu grzewczego. Co im najbardziej przeszkadza? Jak się okazuje, nie tylko spaliny aut. W rejonie ulicy Kolejowej narzekają oni na zapach palonych sklejek meblowych oraz śmieci.

Ten smród doskwiera najczęściej wieczorami – mówią reporterowi RDN mieszkańcy Tuchowa.

– Najbardziej, tak jakby jakieś odpady, nie wiem folie plastiki. Na pewno to nie jest czysty opał, na pewno coś tam dokładają, bardzo śmierdzi tu z tego budynku. Śmierdzi okropnie z kominów, bo ludzie na prawdę wsadzają wszystko. – Idę do pracy rano, czasami nie wiem skąd tak jakby płytami paździerzowymi palili. – To jest trucizna, chemia, wszystkie kleje epoksydowe to jest chemia ciężka.

Władze miasta kontrolują na bieżąco piece centralnego ogrzewania w domach prywatnych.

Jeśli chodzi o firmy, tu kontrolą zajmują się wyspecjalizowane jednostki – mówi zastępca burmistrza Tuchowa, Wiktor Chrzanowski.

– Kontrole to oczywiście burmistrz Tuchowa, jako osoba która realizuje obowiązki wynikające z przepisów ustawy ochrony środowiska, może kontrolować osoby fizyczne. W sytuacji gdy są to miejsca gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza, wtedy takie zgłoszenie jest przekazywane lub prosimy mieszkańców o przekazywanie do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, która jest instytucją przeznaczoną do tego, by kontrolować działalność gospodarczą.

Od kilku dni na tuchowskim Ratuszu działa czujnik jakości powietrza. Urządzenie ma monitorować wszelkie zanieczyszczenia. Będzie też wskazówką dla urzędników, czy mieszkańcy Tuchowa palą w piecach właściwym opałem.

Czy rzeczywiście zapach palonych sklejek meblowych, na który się skarżą mieszkańcy może być niebezpieczny i uciążliwy?

Do tematu będziemy wracać.

Posłuchaj:
Mieszkańcy Tuchowa
Wiktor Chrzanowski
administrator
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Józefa Szczurek-Żelazko
play
Słowo za słowo(NS) - Benedykt Polański
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN