Mieszkańcy uczcili pamięć zamordowanych w Katyniu i tragicznie zmarłych w katastrofie smoleńskiej [ZDJĘCIA]

07.04.2019

Pamięć o pomordowanych w Katyniu i tragicznie zmarłych w katastrofie samolotu w Smoleńsku jest wciąż żywa. Przekonywała o tym poseł Prawa i Sprawiedliwości Barbara Bartuś w czasie obchodów upamiętniających te dwie daty z 1940 i 2010 roku.

W Bazylice Mniejszej w Gorlicach została odprawiona Msza św. w intencji zamordowanych żołnierzy przez NKWD w Katyniu, ale też za ofiary katastrofy smoleńskiej.

– Bolesne wspomnienia wciąż wracają. Co roku spotykamy się na uroczystym upamiętnieniu ofiar. Dla mnie jest to osobista rana, która nie zagoiła się do dziś. Brakuje tych ludzi jako parlamentarzystów w codziennej pracy, ale przede wszystkim jako przyjaciół – mówi Barbara Bartuś.

Poseł w dniu katastrofy była już wcześniej w Smoleńsku. O wszystkim dowiedziała się na miejscu.

– Od razu włączyłam telefon i z zobaczyłam wiadomość sms od marszałka Zająca, który pytał jaka jest pogoda w Smoleńsku i czy ma wziąć ze sobą płaszcz – wspomina.

Marszałek Stanisław Zając zginął w katastrofie samolotu w Smoleńsku. Na pokładzie polskiego samolotu wojskowego Tu-154 było 96 osób, w tym m.in. para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy, parlamentarzyści, pracownicy Kancelarii Prezydenta, duchowni, przedstawiciele ministerstw, a także załoga samolotu. Katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku nie przeżyła żadna osoba, która była na pokładzie.

W drugiej części uroczystości upamiętniających 9. rocznicę katastrofy smoleńskiej i 79. rocznicę zbrodni katyńskiej w Dworze Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach można było wysłuchać recitalu patriotycznych ballad w wykonaniu Lecha Makowieckiego. Radio RDN Nowy Sącz patronowało wydarzeniu.

Posłuchaj:
Barbara Bartuś
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Tomasik
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN