Mieszkańcy Wierzchosławic i Zgłobic blokowali drogi w swoich miejscowościach

17.01.2020

Protestujący z północnej części powiatu wyszli na ulice. Domagają się natychmiastowego remontu drogi w Ostrowie, budowy obwodnicy Łętowic i właśnie Wierzchosławic. Protestowali także mieszkańcy Zgłobic, którzy domagają się lewoskrętów w tej miejscowości.

Protestujący w Wierzchosławicach skarżą się, że cały ruch, także ciężkich samochodów przeniósł się teraz na już wcześniej rozjeżdżane drogi w Łętowicach. Rozwiązaniem problemów miała być budowa obwodnicy. Na razie inwestycja utknęła w martwym punkcie. Mieszkańcy Wierzchosławic zablokowali dwa ronda w tej miejscowości – to w centrum i nieopodal Gminnego Centrum Kultury.

– Żądamy budowy obwodnicy i natychmiastowego remontu mostu w Ostrowie – z takimi hasłami na transparentach stawili się dziś na manifeście.

– Tysiące mieszkańców dojeżdża do pracy, do szkół. Są też firmy, które przez zamknięty most upadają. Takich przypadków może być coraz więcej. Będziemy powtarzać takie demonstracje. Trzeba wziąć się za robotę. – Trzeba współpracować z mieszkańcami. Moim zdaniem starostwo tarnowskie zaniedbało sprawę. Wydało kilka miesięcy wcześniej pieniądze na remont barierek, remont nawierzchni. Teraz to pieniądze wyrzucone w błoto. Mieszkam tuż przy drodze i tiry słychać już o czwartej rano – mówili protestujący.

Protestowali także mieszkańcy Zgłobic, którzy domagają się lewoskrętów w tej miejscowości. Choć, jak się okazuje, zdania na ten temat są podzielone. Lewoskrętów nie chce część mieszkańców Zbylitowskiej Góry, bo boją się zwiększonego ruchu w ich miejscowości.

W programie Doroty Kunc – Słowo kontra słowo, spierali się na ten temat radny ze Zbylitowskiej Góry, Dariusz Żurek oraz radny ze Zgłobic i sołtys, Józef Jamróg.

– Zbylitowska Góra nie miała, nie ma i nie będzie miała nic przeciwko lewoskrętowi. Jeżeli dojdziemy do jakiegoś rozwiązania, żeby tiry nie skręcały na Zbylitowską Górę to myślę, że uda nam się osiągnąć porozumienie. Wyciągamy rękę do zgody, ale w myśl zasady – nic o nas bez nas – mówi Dariusz Żurek.

– Jest to realizacja inwestycji drogi krajowej z drogami powiatowymi. Gdy ta droga powstawała w 2007 roku nie było żadnych protestów. Obciążenia były jeszcze większe, bo nie było autostrady. Upieramy się, by przebudować to skrzyżowanie – mówi Józef Jamróg.

Starostwo Powiatowe zapowiedziało, że ogłasza właśnie przetarg na kapitalny remont mostu w Ostrowie.

Dokument ma być opracowany do czerwca.

Następnie władze powiatu zamierzają aplikować o dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych.

– Terminy są napięte, ale realne – mówił w rozmowie z Dorotą Kunc, starosta tarnowski, Roman Łucarz.

Jego zdaniem, protesty i blokady na drogach na pewno nie przyspieszą konkretnych działań ratunkowych w sprawie usprawnienia ruchu komunikacyjnego w regionie.

Jego zdaniem, protesty i blokady na drogach na pewno nie przyspieszą konkretnych działań ratunkowych w sprawie usprawnienia ruchu komunikacyjnego w regionie.

Odniósł się także do oczekiwanej przez mieszkańców obwodnicy Łętowic i Wierzchosławic.

– Wszystkie działania są w gestii Województwa Małopolskiego. Protestujący muszą przekazywać swoje racje przekazywać marszałkowi. Nie wiem czy zablokowanie drogi przyniesie efekty. Bardziej przyniosą je konstruktywne rozmowy z władzami. Ogłaszamy także przetarg na projekt przebudowy mostu. Będziemy się starać o dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych – dodaje starosta.

Remont mostu ma być wykonany w 2021 roku. Może kosztować nawet 40 milionów złotych.

Posłuchaj:
Mieszkańcy Wierzchosławic
Dariusz Żurek i Józef Jamróg
Roman Łucarz
Dorota Kunc, Piotr Środawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo(NS) - Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN