Mieszkańcy zapłacą za faktyczną ilość ścieków, a miasto zachęci do podłączenia się do kanalizacji

30.01.2019

Mieszkańcy Nowego Sącza nie muszą już płacić 117 złotych za wywóz nieczystości. Radni uchylili przepisy, które obowiązywały przez ostatnie pół roku. Wcześniej uchwałę ściekową zakwestionował również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. Teraz właściciele domów będą płacić za faktyczną ilość odebranych ścieków.

– Ta uchwała była dużym ”bublem”. Wyglądało to jak ukaranie mieszkańców i było to niesprawiedliwe. Zdarzało się tak, że rodziny wielopokoleniowe się ucieszyły, bo ten ryczałt był dla nich niski, jednak najbardziej uderzało to w osoby samotne – wyjaśnia Ludomir Handzel.

Plusem ryczałtu było to, że znacząco spadła ilość ścieków wpuszczanych do potoków i gleby.

Jak tłumaczy Grzegorz Tabasz, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Urzędu Miasta Nowego Sącza, teraz niektórzy mieszkańcy mogą zaniżać ilość ścieków i pozbywać się ich niezgodnie z przepisami. – Obserwujemy taką prawidłowość, że gdy naliczamy opłaty od metra sześciennego, to ilość wywożonych ścieków drastycznie spadła i nagle jest ich bardzo mało. Natura człowieka jest taka, że zazwyczaj nie chcemy dużo płacić. Po kilku kalkulacjach wychodzi nam, że spółka NOVA będzie musiała dopłacać do interesu.

Miasto chce zachęcać mieszkańców do przyłączenia się do kanalizacji miejskiej. Wyliczono, że z tysiąca stu gospodarstw, około pięćset może być przyłączonych do kanalizacji miejskiej, co w jakimś stopniu rozwiązuje problem.

Dla domów, które nie mają możliwości podłączenia do kanalizacji miejskiej, zostanie rozpisany przetarg na odbiór nieczystości ciekłych. Jednak radny Leszek Zegzda uważa, że mieszkańców trzeba dodatkowo zmotywować do przyłączenia się do kanalizacji. – Powinny być zdecydowanie podniesione opłaty dla tych, którzy mają możliwość podłączenia się do kanalizacji, a tego nie robią. Zgoła inaczej powinno być w przypadku mieszkańców, do których nie dociera miejska sieć kanalizacji. 

Pewne jest to, że każdy będzie teraz płacił za faktyczną ilość odbieranych ścieków. Odbiorem nieczystości nadal będzie się zajmowała miejska spółka NOVA.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Dawid Chrobak
play
Słowo za słowo(NS) - Marek Kwiatkowski
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN