Migotanie przedsionków. Jak je rozpoznać i uniknąć udaru?

24.11.2021

Kołatanie serca, łatwe męczenie się, zawroty głowy, omdlenia – to może być migotanie przedsionków (MP), najpowszechniejszy typ arytmii serca, której ryzyko rośnie z wiekiem. Lekceważona obniża komfort życia i aż pięciokrotnie zwiększa ryzyko udaru mózgu.

Specjalista kardiologii, dr nauk medycznych Barbara Stanula w programie Bez Skierowania mówiła, że ryzyko występowania migotania przedsionków wzrasta wraz z wiekiem, szczególnie po 60. roku życia. W okolicach 80. roku życia na tę przypadłość cierpi od 10 do 20 osób na 100.

Czynnikami sprzyjającymi wystąpieniu migotania przedsionków są również nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy choroba niedokrwienna serca.

Wielu pacjentów z migotaniem przedsionków nie ma żadnych objawów. Tymczasem konsekwencje zdrowotne migotania przedsionków mogą być bardzo poważne – przestrzegała dr Barbara Stanula.

– W przypadku migotania przedsionków to serce bije niemiarowo, nierówno – raz 70, raz 100, raz 110 na minutę. W związku z tym zaburzony jest przepływ, czyli pompowanie krwi przez serce. Ten przedsionek, który jest wypełniony krwią drży, nie opróżnia się prawidłowo, więc jest to takie miejsce, że może się tam zrobić skrzeplina. Ta arytmia, nawet napadowo występująca może grozić udarem niedokrwiennym mózgu.

Migotanie przedsionków u wielu osób diagnozowane jest przypadkiem podczas rutynowych badań.

Niektórzy odczuwają tylko osłabienie, zawroty głowy, kołatanie serca, duszności czy dzwonienie w uszach.

Podstawą w leczeniu migotania przedsionków jest terapia przeciwzakrzepowa. Stosuje się również zabiegi kardiowersji lub ablacji.

Tutaj znajdziesz wszystkie audycje Bez Skierowania:

Bez Skierowania

Aneta Mleczko, fot. zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo (NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN