Mija 10 lat od katastrofy w Smoleńsku. Wspominamy rodaków

10.04.2020

W tym roku w Wielki Piątek wypada dokładnie 10 lat od katastrofy smoleńskiej. Straciło w niej życie 96 osób, wszyscy pasażerowie i członkowie załogi rządowego samolotu TU-154, w tym także prezydent RP Lech Kaczyński, jego małżonka Maria, czy były prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja 10 kwietnia 2010 roku leciała do Smoleńska, aby stamtąd pojechać dalej na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy katyńskiego ludobójstwa. Wśród nich były też osoby z naszego regionu – Małopolski i Podkarpacia, lub osoby związane z regionem. Dziś ich wspominamy.

gen. Franciszek Gągor – urodzony 8 września 1951 roku w Koniuszy w gminie Korzenna w obecnym powiecie nowosądeckim. Był szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w latach 2006-2010, całe życie zawodowe pełnił służbę wojskową nie tylko w Polsce, ale i w misjach pokojowych i międzynarodowych misjach wojskowych. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza w Nowym Sączu, Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Był też Absolwentem filologii angielskiej na Uniwersytecie Adam Mickiewicza w Poznaniu oraz studiów strategicznych Akademii Obrony NATO w Rzymie oraz Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Ukończył też Studia Podyplomowe Stretegiczno-Operacyjne na Narodowym Uniwersytecie Obrony w Waszyngtonie. Spoczywa na warszawskich Powązkach w Kwaterze Smoleńskiej.

Wiesław Woda – ur. 17 sierpnia 1946 roku w Paleśnicy w obecnym powiecie tarnowskim. Był inżynierem rolnikiem, wieloletnim posłem na Sejm z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego, członkiem Trybunału Stanu, działaczem OSP. Jest pochowany w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Bronisława Orawiec-Loffler – ur. 16 lutego 1929 roku w Poroninie w obecnym powiecie tatrzańskim. Tam też pochowana. Z zawodu stomatolog. Była działaczką społeczną, patriotyczną. Należała do Stowarzyszenia Federacji Rodzin Katyńskich z Podhala. Wywodziła się z zasłużonej dla Poronina rodziny Orawców, która angażowała się w podczas okupacji w działania obronne. Historia jej rodziny to też dramat obozu koncentracyjnego Auschwizt-Bierkanu oraz Katynia. Bronisława była bratanicą zamordowanego w Katynia majora Franciszka Orawca.

Zbigniew Wassermann – ur. 17 września 1949 roku w Krakowie, tam też pochowany na cmentarzu na Bielanach. W Krakowie ukończył liceum oraz wydział prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był prokuratorem w PRL oraz już w wolnej Polsce. Członek duszpasterstwa prawników i Stowarzyszenia Prawników Katolickich. W III RP był prokuratorem krajowym, posłem Prawa i Sprawiedliwości, w rządzie PiS w latach 2005-2007 ministrem koordynatorem ds. służb specjalnych oraz sekretarzem stanu i członkiem komisji śledczej tzw. hazardowej i w sprawie PKN Orlen.

Andrzej Saryusz-Skąpski – ur. 20 listopada 1937 roku w Krakowie. Tam też pochowany na cmentarzu Rakowicki. Geodeta, projektant, działacz społeczny. Długoletni mieszkaniec Zakopanego. W okresie PRL związany z ówczesną władzą. Działacz stowarzyszeń katyńskich jeszcze w PRL, a później w wolnej Polsce. Prezes Federacji Rodzin Katyńskich.

gen.dyw. Włodzimierz Potasiński – ur. 31 lipca 1956 roku w Czeladzi. Pochowany na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Był generałem dywizji Wojska Polskiego. Ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych oraz Akademię Sztabu Generalnego w Warszawiera i Podyplomowe Studium Operacyjno-Strategiczne w USA. W swojej karierze dowódca wielu rodzajów wojsk. Brał udział w misjach wojennych i pokojowych. Z Krakowem związany poprzez dowództwo plutonu szturmowego 6. Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej.

Wojciech Seweryn – ur. 31 sierpnia 1939 w Tarnowie. Plastyk, autor pomnika katyńskiego w Chicago. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie i na krakowskiej ASP. Wieloletni mieszkaniec USA tam chciał zrealizować swój testament życia i postawić katyński pomnik. Był synem zamordowanego w Katyniu Mieczysława Seweryna, oficera tarnowskiego 16 Pułku Piechoty. Wojciech Seweryn pochowany jest na cmentarzu w Żabnie w powiecie tarnowskim.

Janusz Kurtyka – ur. 13 sierpnia 1960 w Krakowie, tam też pochowany w Alei Załużonych na cmentarzu Rakowickim. W Krakowie III Liceum im. Jana Kochanowskiego, a studiował na UJ na wydziale filozofii i historii. Związany z Solidarności, z Polską Aklademią Nauk, z Polskim Towarzystwem Heraldycznym, z Polskim Towarzystwem Historycznym. Wykładał na PWSZ w Przemyślu oraz Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogiczne Ognatianum w Krakowie. Pracował też jako nauczyciel w liceum. Autor wielu publikacji naukowych o charakterze historyczny. W latach 2005-2010 prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

major Arkadiusz Protasiuk – ur. 13 listopada 1974 w Siedlach. Pilot samolotu podczas tragicznego lotu do Smoleńska. Kapitan pilot Wojska Polskiego. Był też pilotem PLL LOT. Dzieciństwo spędził w małopolskim Olkuszu. Ukończył Liceum Ogólnokształcące Lotnicze w Dęblinie. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył też studia podyplomowe na Wojskowej Akademii Technicznej na Wydziale Cybernetyki. Arkadiusz Protasiuk został pochowany w miejscowości Szczęsne pod Grodziskiem Mazowieckim

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Łucarz
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN