Miłośnicy średniowiecza z całej Polski zjechali na Biesiadę Rycerską do Melsztyna [ZDJĘCIA,WIDEO]

04.07.2021

Obóz rycerski, warsztaty wicia wianków, taniec z ogniem, rycerskie potyczki i nauka sztuki strzelania z łuku – takie atrakcje czekały na wszystkich, którzy w ten weekend przybyli na ruiny zamku w Melsztynie.

Niedzielne biesiadowanie rozpoczęło wręczenie certyfikatów przewodnika po gminie Zakliczyn. Aby go otrzymać, trzeba było wcześniej ukończyć kurs.

– On wcale nie był taki łatwy – przekonywał Kazimierz Dudzik prezes Stowarzyszenia Klucz w Zakliczynie.

– Ten kurs trwał trzydzieści godzin, składał się z części praktycznie i teoretycznej. W części teoretycznej kursanci dowiedzieli się o historii, w części praktycznej dowiedzieli się o tym, jak można tutaj fajnie tymi szlakami wędrować i co to jest Pogórze Wiśnickie, a co Ciężkowicko-Rożnowskie. Natomiast w części ostatniej o marketingu w turystyce. Oczywiście to wszystko kończyło się egzaminem.

Certyfikaty ukończenia kurs wręczyli wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, a także wicemarszałek województwa Małopolskiego Marta Malec – Lech.

– Bardzo dobrze, że się tutaj spotykamy i przez takie wydarzenia możemy podtrzymywać historię tego miejsca – dodała.

– Bardzo się cieszę, że w tym roku jest biesiada melsztyńska w Zakliczynie. Trochę się obawialiśmy, czy rzeczywiście uda się nią zorganizować. Jak widać, pogoda dopisała, jest mnóstwo przybywających turystów, nie tylko tutaj z Małopolski, ale również i spoza województwa. Warto wspierać takie wydarzenia. To jest promocja naszej tradycji, kultury, ale też i pokazanie najmłodszym, jak wyglądał świat w epoce średniowiecza.

Na miejscu cały czas można było też spróbować potraw sprzed kilku wieków, które były przygotowywane przez grupy rekonstrukcyjne.

– Jedzono trochę inaczej, było więcej warzyw i tego, co można było uzbierać koło domostwa- tłumaczył odgrywający średniowiecznego wikinga Torbiern.

– Podstawą była kasza, ewentualnie soczewica. Bardzo dużo ziół używano, rzeczy typu szczaw, czosnek niedźwiedzi, sól morska . Jak chodzi o inne warzywa to marchewki, cebula, rzodkiewka, jabłuszka wszystko. Bardzo dobrą potrawą są kandyzowane jabłka na miodzie – To już na deser? – Tak, na deser, no i różnego rodzaju sery.

Po potrawach na przybyłych czekały też napoje z epoki. O tym co kiedyś pito mówi Adam Gancarek, gospodarz Chatki Włóczykija.

– Głównie tak, piwka, podpiwki, kwasy chlebowe, cydry, lokalne wina, miody pitne.

Dwudniową biesiadę rycerską zakończył w niedzielę występ zespołu folkowego Jar.

– Gramy melodie dawne, odnajdywane przez etnografów – opowiadał o granej przez siebie muzyce lider zespołu Aleksander Michniewski.

– No to są pieśni zbierane gdzieś tam na naszych ziemiach przez etnografów, którzy chodzili po wsiach i zapisywali te pieśni. W różnych rejonach Polski, bo tu Litwa się kłania, aż do Śląska i ja tak sobie wertuje te stare pieśni i potem sobie zapisuje i to aranżujemy. Jakie mamy instrumenty? Mamy mandole, mandole oktawowe, mamy gęśle, ale akurat ich nie wziąłem i jouhikko, taki ciekawy instrument, gdzie struny są zrobione z włosia końskiego i smyczkiem się jedzie.

Pasjonaci średniowiecza spotkali się w Melsztynie na Biesiadzie Rycerskiej już po raz czwarty. Jak zapowiadają organizatorzy, w następnych latach zamek ma przejść kolejne prace renowacyjne i rozbudowę infrastruktury, która pozwoli na organizację jeszcze większych tego typu imprez.

Występ zespołu Jar:

Posłuchaj:
Kazimierz Dudzik
Marta Malec-Lech
Torbiern
Adam Gancarek
Aleksander Michniewski
Bartek Ziaja
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Motyka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN