Mimo kiepskiej pogody, rydz zrobił furorę w Wysowej

24.09.2017

Padający deszcz i jesienna aura nie były w stanie przeszkodzić grzybiarzom i miłośnikom leśnych przysmaków. Święto Rydza w Wysowej i tak cieszyło się dużym zainteresowaniem, nie tylko mieszkańców regionu gorlickiego, ale też licznych gości z innych części Polski.

Smak rydza obrósł już w legendę. Chyba nie ma osoby, która nie lubiłaby tego grzyba, przyrządzanego w różnoraki sposób. – Jedliśmy już flaczki rydzowe, rydze smażone, pierogi z rydzami. Widzieliśmy też kiszone rydze i żurek z rydzów. Trudno wszystko zmieścić, więc degustacje przeplatamy spacerami – powiedziała nam pani z Rzeszowa. Wszystko działo się w pięknym parku zdrojowym.

Ciekawym punktem imprezy była wystawa mikologiczna. Można było podziwiać różne odmiany grzybów, również te trujące. – Nie jest trudno odróżnić jadalne od trujących, ale trzeba się na tym znać. Często różnicę robią niuanse. Ludzie uważają się za znawców tematu, ale niekoniecznie tak faktycznie jest. Dlatego tego typu wystawy są potrzebne, by pokazywać różnice – wyjaśnił Rafał Nowicki ze Stowarzyszenia Na Grzyby.

Program Święta Rydza był niezwykle bogaty. Można było skosztować, jak smakuje ten grzyb, poznać przepisy, czy wziąć udział w konkursie rydzobrania. Degustacjom towarzyszyły występy artystyczne, między innymi Teresy Mirgi wraz z Cygańskim Zespołem Kałe Bała. Radio RDN Nowy Sącz patronowało wydarzeniu.

 

Posłuchaj:
Rafał Nowicki
Uczestnicy imprezy
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Kazimierz Koprowski
play
Słowo za słowo(NS) - Artur Czarnecki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN