Mimo ponawianego apelu “Nie kłam medyka”, wciąż są sytuacje, gdy osoba wzywająca pomoc zataja część objawów przed dyspozytorem

30.03.2020

Jak przekonują pracownicy pogotowia ratunkowego, takie nieodpowiedzialne zachowania powodują, że ratownicy, którzy zetknęli się z pacjentem, który dopiero na miejscu zgłasza gorączkę i duszności, muszą poddać się dwutygodniowej kwarantannie.

To znacznie osłabia służbę zdrowia, która w okrojonym składzie, nie może skutecznie walczyć z COVID-19 – mówi Dominik Gałuszka z dyspozytorni medycznej w Tarnowie.

– Gorąco apelujemy, uważajcie na siebie, ale miejcie też na uwadze nas, pracowników, którzy codziennie muszą wsiadać do karetek i wyjeżdżać. Miejcie też cierpliwość, kiedy dyspozytor naprawdę musi wypytać. Dla nas jest to być albo nie być, bo albo będziemy mogli przyjść następnego dnia do pracy, albo w tej pracy nie będzie nas następne dwa tygodnie, a gdyby się okazało, że ktoś zaraził pracownika służby medycznej, skutki mogą być jeszcze bardziej tragiczne.

Dominik Gałuszka alarmuje, żeby dokładnie i szczerze określać objawy osoby, do której wzywa się pomoc medyczną i powtarza dramatyczny apel – Nie kłam medyka.

– Mówcie prawdę, mówcie szczerze. Jeżeli starsze osoby nie będą same potrafiły wezwać pogotowia, określić swoich objawów, tutaj jako przykład można podać szeroko rozumianą duszność. Jako młodsi opiekunowie rodziców czy dziadków możecie ustalić, czy to pojawiło się nagle, czy po prostu jest to źle nazwany przez pacjenta objaw. Dokładnie mierzcie gorączkę, bo jest to również objaw, który będzie występował w pierwszych dniach, poza tym objawy grypowe, rozbicia mięśni, to jest dla nas istotne.

W przypadku takich objawów najpierw powinniśmy skontaktować się telefonicznie z sanepidem, gdzie pracownik wskaże, co należy zrobić dalej.

Funkcjonuje też ogólnopolska infolinia, gdzie można skonsultować swoje objawy i określić, czy nasze złe samopoczucie może wynikać z zarażenia koronawirusem.

Posłuchaj:
Dominik Gałuszka
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Łucarz
play
Słowo za słowo(NS) - Józef Tobiasz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN