Mimo zamalowań, po latach ponownie ukazał się napis na murze przy ulicy Kopernika

09.07.2020

Powstały w latach 80. napis “TV ŁŻE” zostanie włączony do projektu Małopolski Szlak Solidarności. W tym roku mija 40. rocznica powstania NSZZ “Solidarność”.

To wyjątkowa pamiątka – mówi Edward Nowak prezes stowarzyszenia “Sieć Solidarności”, pomysłodawca projektu.

– Kilka dni temu dowiedziałem się, że na jednej ze ścian wyszedł napis z 1981 roku. Napisałem pismo do prezydenta miasta żeby to jakoś zabezpieczyć, żeby to nie przepadło, bo takich pamiątek historii jest bardzo, bardzo niewiele. W gruncie rzeczy tam znajduje się napis wysoki na metr “TV ŁŻE”. Po prostu się tak stało, że ten napis został osłonięty, oznaczony.

1 lipca 1980 r., w Fabryce Obrabiarek “Ponar”, obecne Zakłady Mechaniczne, rozpoczął się pierwszy w województwie kilkugodzinny strajk solidarnościowy. Do protestów przyłączyły się następnie załogi Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego i Zakładów Azotowych w Mościcach, gdzie dwukrotnie doszło do przerwania pracy.

Przełomowym okazał się strajk w Fabryce Silników Elektrycznych “Tamel”. 31 sierpnia 1980 r. utworzono tam pierwszą grupę inicjatywną nowego – niezależnego od komunistycznych władz – związku zawodowego. Wkrótce podobne struktury zaczęły się formować także w innych zakładach pracy.

Na tarnowskim Rynku do 20 lipca można oglądać wystawę przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej – Komisję Ścigania Zbrodni poświęconą początkom “Solidarności” i wydarzeniom z 1980 r.

Posłuchaj:
Edward Nowak
Wydawca, fot. tarnow.pl
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Słowo (M) - Lesław Wieczorek
play
Słowo za Słowo (NS) - Wacław Ligęza
play
Słowo za Słowo (NS) - Adam Ruszaj
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN