Minister Michał Wójcik: “Rolnicy nie będą już dłużej oszukiwani”

13.07.2021

– Ustawa ma chronić interesy rolników, którzy często w sposób cwaniacki są oszukiwani i nie dostają wynagrodzenia za dostarczenie swoich produktów – mówił w Wierzchosławicach minister Michał Wójcik przedstawiając Polski Ład dla rolnictwa.

Jak zapowiedział, ustawa nad którą pracuje rząd ma sprawić, że rolnicy poczują się bezpieczni i pewni otrzymanej zapłaty za swoje produkty.

– Będziemy proponowali powstawanie specjalnych umów zabezpieczających między dostawcami a odbiorcami produktów. Dodatkowo trzecią stroną będą najprawdopodobniej banki, gdzie będą wpłacane przed wykonaniem umowy środki na rachunek, które będą wypłacone, gdy umowa zostanie wykonana.

Jak mówił poseł Solidarnej Polski Norbert Kaczmarczyk, Polski Ład ma bronić interesów rolników.

– Ustawa jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom rolników jeżeli chodzi o sytuację związaną z niewypłaconymi należnościami przez przedsiębiorców, którzy kupili towar od rolników i nie zapłacili im za ciężką pracę. Takie sytuacje zdarzają się już od kilkunastu lat i tych spraw jest bardzo dużo. Często rolnicy oszukani są na kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt milionów w zależności od branży, czy dziedziny w rolnictwie, którą się zajmują.

Politycy zapowiadają konsultacje z osobami związanymi z rolnictwem, które pozwolą wypracować konkretne przepisy.

Polski Ład to program społeczno-gospodarczy Zjednoczonej Prawicy. Jego główne założenia to reforma systemu podatkowego, zwiększenie nakładów na służbę zdrowia i wzmocnienie polityki mieszkaniowej państwa.

Posłuchaj:
Michał Wójcik
Norbert Kaczmarczyk
Jakub Sajdak
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Motyka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN