Młodzież przeciw społecznym podziałom. – Zamiast się dzielić, zacznijmy się dopełniać

21.11.2020

Przedstawiciele młodzieży katolickiej, lewicy i ruchu patriotycznego spotkali się, by rozmawiać w kontekście strajków, które w ostatnim czasie podzieliły polskie społeczeństwo.

Młodzi ludzie chcą rozmawiać i – jak mówią – wzajemnie się „usłyszeć”.

Zwracają uwagę, jak ważny jest dialog, który rozpoczyna się od słuchania.

Jak mówi w nawiązaniu do strajków, które przetoczyły się przez Polskę, Filip Pinas z Tarnów Pierwsze Niepodległe, przestraszyło mnie to, że w dzisiejszym świecie dochodzi do kontry pomiędzy dwoma wartościami – wartością życia ludzkiego oraz wartością wolności i komfortu drugiej osoby.

Tutaj doszło do przeciwstawienia się tych dwóch wartości, które nie mogły ze sobą współgrać, w związku z czym trzeba wybrać jedną z nich i w sytuacji, w której w naszym świecie dopuszcza się, że to właśnie komfort rodzica może być ważniejszy od życia drugiego człowieka, to jest sytuacja straszna. Żeby znaleźć jakiś złoty środek trzeba byłoby podjąć rzetelną rozmowę, a nie emocjonować się niepotrzebnie, bo to jest tylko aparatem w rękach niektórych polityków, którzy chcą wzbudzać skrajne emocje i napuszczać na siebie ludzi zgodnie ze starą zasadą – dziel i rządź. Szukajmy kompromisu tam, gdzie on może być znaleziony i realizujmy te cele, które możemy razem realizować.

Kamil Mitera, przedstawiciel Młodej Lewicy, tłumaczy, że osoby, które były na ulicach, chcą mieć prawo decydowania o sobie, a nie chcą nakazywać komuś, żeby ktoś zgadzał się na to, żeby ktoś wykonywał to, co one myślą.

Chcą decydować o sobie. Pewni panowie w garniturach stwierdzili, że chcą zakazać kobietom tego, żeby mogły decydować o swoim ciele. Uważam to za rzecz karygodną. Powinniśmy się skupić na tym, że jeśli choć jedna kobieta będzie cierpieć przez to, że nie będzie mogła dokonać takiego zabiegu w naszym kraju, to będzie problem – będzie to obciążało jej psychikę. Rozmawiamy o ochronie życia, ale pomijamy kwestę psychiki kobiety, która będzie musiała znosić to, że jej dziecko umarło. Wolność słowa powinna być do momentu, do którego nie wyrządzamy tym słowem drugiej osobie krzywdy.

Jak dodaje Alicja Miszkurka z Młodzi na Progu Diecezji Tarnowskiej, podczas strajków zabrakło konkretów.

Nie widziałam w tym wszystkich jakichkolwiek konkretów. Przyglądając się protestom, widziałam bardzo dużo stanowisk w wielu kwestiach i tak naprawdę już nie wiedziałam, jaki jest konkretny cel tych protestów. W tym natłoku informacji, natłoku przekrzykiwania się zostały wylewane wszystkie żale, jakie były od początku dziejów. Było też takie zagubienie w tym, co się dzieje, niepewność tego, co się dzieje i było to dla mnie bolesne doświadczenie.

Jak mówi Gabriela Czekaj z Młodej Lewicy, to nie my się dzielimy i to nie my na siebie naskakujemy, tylko rządzący próbują stworzyć taką narrację, że jesteśmy podzieleni.

– To ważne, żeby nie słuchać tych polityków i tych mediów, którzy opierają swoją władzę na dzieleniu ludzi. Jakikolwiek zakaz aborcji jest po prostu ograniczaniem praw kobiet i w momencie, kiedy taki wyrok zapada w chwili kryzysu politycznego, którym jest pandemia i w tak ciężkiej sytuacji, jakiej jest nasz kraj, to ta decyzja jest bardzo polityczna i nie dziwię się, że wywołała tak skrajne emocje.

Kacper Osika z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Tarnowskiej  zwraca uwagę na ciągły podział w społeczeństwie, podział, który dzieje się w społeczeństwie już od dłuższego czasu.

Podział, który dzieje się w społeczeństwie już od dłuższego czasu przy każdym możliwym spornym temacie. To, co ja widziałem w tym czasie,  to ludzie, którzy ciągle się dzielą, którzy nie chcą się słuchać. Jedna strona i druga nakrzyczą i nie chcą słuchać, tylko się nakręcają.

Każda ze stron oprócz wysłuchania się musi też się zrozumieć – dodaje Klaudia Rogóż z Młodej Lewicy.

Bez tego zrozumienia nie jesteśmy w stanie dojść do żadnego porozumienia. Musimy się nauczyć żyć obok siebie i akceptować swoją różnorodność. Zrozumieć trzeba to, że ktoś może myśleć, działać inaczej i nie do końca musi się to zgadzać z naszymi poglądami i z tym, co uważamy za słuszne. Jeżeli ktoś nie chce aborcji, to nie będzie tego robić, a jeżeli ktoś drugi potrzebuje tego, żeby normalnie funkcjonować, nie możemy narzucać mu tego, co my chcemy. Nie wytykajmy palcami kogoś kto ma np. tęczowe fragmenty ubrania czy że ktoś siedzi na ławce i ma w ręku różaniec. Przejdźmy obok, uśmiechnijmy się i zamiast się dzielić, zacznijmy się dopełniać.

Spotkanie DzieleNIE młodzieży odbyło się w piątek, 20 listopada, w formie on-line.

Transmisja jest dostępna na Facebooku RDN Małopolska.

Inicjatorami spotkania byli: Fundacja Alegoria, Wiosna Roberta Biedronia – Tarnów i Wydział ds. Nowej Ewangelizacji Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

 

Posłuchaj:
Filip Pinas
Kamil Mitera
Gabriela Czekaj
Klaudia Rogóż
Alicja Miszkurka
Kacper Osika
Jadwiga Koziol, fot. transmisja debaty
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo(NS) - Józef Leśniak
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN