Młyn Szancera jednak wpisany do rejestru zabytków

18.09.2020

Pytanie, czy wpisanie do rejestru uchroni niszczejący od kilkudziesięciu lat XIX- wieczny obiekt przed katastrofą budowlaną.

Młyn jest własnością prywatną i od lat – mimo różnych planów właściciela – nie były realizowane żadne prace naprawcze czy renowacyjne.

Do rejestru została wpisana bryła zewnętrzna.

Jak mówi kierownik tarnowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie, Paulina Obara, decyzja o wpisie nie jest jeszcze prawomocna, właściciel ma teraz 14 dni na odwołanie się od niej.

Wpisanie Młyna na listę zabytków daje możliwość konserwatorowi zlecenia prac koniecznych do wykonania jeszcze w tym roku w celu ratowania obiektu – dodaje.

– Jeżeli decyzja stanie się prawomocna i właściciel nie podejmie prac inwestycyjnych bądź zabezpieczających, to będziemy chcieli z urzędu nakazać przynajmniej zabezpieczenie obiektu. Jeżeli nie będzie rokowań na inwestycje, to będziemy w tym roku chcieli wydać nakazy na zabezpieczenie. Na pewno jest konieczność przemurowań, częściowych rozbiórek obiektu. Jest wstępnie ustalona koncepcja, była ostatnio wysłana do zmiany, natomiast nie mamy odpowiedzi, czy właściciel zaakceptuje nasze ostateczne wytyczne i się dostosuje do nich, czy się będzie odwoływał.

Właściciel Młyna zamierza odwołać się od decyzji konserwatora o wpisie do rejestru.

Dodajmy, że kilka lat temu tarnowski restaurator – do którego należy Młyn Szancera – zwrócił się do miasta, by zmieniło plan zagospodarowania tego miejsca, dopuszczając powstanie w nim budownictwa wielorodzinnego.

Rada Miejska zmieniła wówczas plan, tak by obiekt nie niszczał i przedsiębiorca mógł zrealizować swoje plany budowy loftów.

Posłuchaj:
Paulina Obara
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo - Marcin Romanowski - 18.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN