Mniej wypadków w rolnictwie

27.10.2017

Zmniejsza się liczba wypadków w rolnictwie w naszym regionie. Tak wynika ze statystyk z ostatnich trzech lat, które prowadzi sądecki oddział KRUS. Jednak wciąż są problemy, jeśli chodzi o upadki z wysokości, a także obsługę maszyn.

Adam Lipień z sądeckiego KRUS-u wspomina jeden z przypadków, który miał miejsce w gminie Grybów.

– Ciągnik pracował z balarką w polu. Po rozładunku zbalowanego siana, mężczyzna wszedł pomiędzy balarkę a bale. Z kolei drugi kierowca wsiadł do ciągnika, chciał ruszyć, ale tam był pochyły teren, więc maszyna cofnęła się i przygniotła mężczyznę. Ten odniósł obrażenia klatki piersiowej. Wypadek na szczęście nie był śmiertelny.

Często zdarza się też, że rolnicy zapominają o sprawdzeniu sprawności technicznej maszyn rolniczych. Tutaj Adam Lipień przypomina o jeszcze jednej bardzo ważnej sprawie.

– Montujmy kabiny na traktor do pracy, szczególnie w pochyłym terenie. W momencie, kiedy przewróci się traktor, to ta kabina może uratować nam życie – dodaje.

Kilku rolników z naszego regionu stara się też o odszkodowania w związku z chorobą zawodową. Kwalifikuje się tu m.in. borelioza. W sądeckim oddziale KRUS są cztery takie przypadki.

Posłuchaj:
Adam Lipień
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - bp Leszek Leszkiewicz
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Kaczmarski
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN