Czy most na Dunajcu w Ostrowie jest bezpieczny?

19.07.2019

Kierowcy wciąż informują RDN, że asfalt po ostatnich pracach zaczyna się odkształcać. Problem jest tym poważniejszy, że wybudowana ponad 50 lat temu przeprawa od kilku lat jest główną drogą dojazdową do autostrady A4 dla samochodów osobowych oraz ciężarowych.

Obawiamy się, że ten most może długo nie wytrzymać – mówią reporterowi RDN kierowcy.

– Zardzewiały, nie wygląda żeby był bezpieczny, bo konstrukcja jest stara z lat siedemdziesiątych. Gdy jedzie się w kierunku Tarnowa, ten asfalt zaczyna się wybrzuszać na bokach jezdni. Czy materiał użyty do modernizacji był odpowiedni. Na pewno specjaliści wiedzieli co robią. Od osób które pracują w drogownictwie usłyszałem że on wymaga remontu, bo jest niebezpieczny. Jak tak dalej będzie kilka miesięcy i wróci do poprzedniego stanu.

Przedstawiciele Zarządu Dróg Powiatowych w Tarnowie uważają, że odkształcenia w asfalcie są efektem błędów konstrukcyjnych.

Na razie do końca lata nie będą podejmowane żadne prace.

To jest stara przeprawa, po której miała jeździć znacznie mniejsza liczba pojazdów – mówi zastępca dyrektora Stanisław Pyzdek.

– Niedoskonałość projektowa tego obiektu mostowego. Kilka takich obiektów mostowych powstało w przeszłości w Polsce. Jest ten problem, że technika idzie w górę i na konstrukcji stalowej masa bitumiczna powoduje tzw. przesunięcia i uplastycznia się miejscowo, gdzie powoduje wypychanie tej masy i zniekształcenia nawierzchni.

Do końca listopada mają być znane wyniki ekspertyzy mostu. – Raport ma wskazać czy trzeba będzie wprowadzić ograniczenia w ruchu – dodaje Stanisław Pyzdek.

– Ona ma określić jaki jest faktyczny stan mostu, czy może on być eksploatowany na dotychczasowych warunkach. Będzie ona poparta obliczeniami. Powstały w ostatnich dziesięciu latach trzy takie ekspertyzy. Dotąd wszystkie wykazywały, że można most eksploatować na dotychczasowych warunkach, oczywiście po wykonaniu jakiś prac, które staramy się wykonywać. Oczywiście tylko te, które możemy.

Tymczasem Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie zakończył zbieranie ofert na budowę łącznika z Wierzchosławic do Tarnowa oraz budowę mostu na Dunajcu.

Do konkursu zgłosiło się dziewięć firm. Najtańszą okazała się propozycja firmy z Zawiercia, która za wykonanie inwestycji proponuje kwotę ponad 137 milionów złotych.

Zarząd Dróg Wojewódzkich w budżecie ma zabezpieczonych na ten cel 125 milionów złotych.

Urzędnicy nie wykluczają zwiększenia środków finansowych na budowę drogi. Wszystko będzie wiadomo na przełomie sierpnia i września.

Posłuchaj:
Kierowcy
Stanisław Pyzdek
RDN _
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Motyka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN