Możliwe burze z gradem. IMGW wydało ostrzeżenie

12.05.2022

W całym regionie mogą dzisiaj wystąpić burze z gradem. Taką informację podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który wydał ostrzeżenie pierwszego i drugiego stopnia.

– Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 15 mm, oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami grad – tak brzmi komunikat wydany przez IMGW na ich stronie internetowej i dotyczy regionu tarnowskiego, bocheńskiego, brzeskiego, dębickiego i mieleckiego.

Z kolei ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje w regionie nowosądeckim i gorlickim. Tam opady deszczu mogą być do 20 mm, natomiast porywy wiatru mogą dojść do 95 km/h.

Prawdopodobieństwo wystąpienia anomalii pogodowych Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej szacuje na 80 procent. Ostrzeżenie pierwszego i drugiego stopnia w regionie obowiązuje w czwartek (12.05) od godziny 12.00 do godziny 20.00.

Pierwszy stopień ostrzeżenia IMGW oznacza, że przewidywane są warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Można spodziewać się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania.

Natomiast ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu mogą ograniczać prowadzenie działalności. Ponadto należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu.

W obu przypadkach zalecana jest ostrożność, a także potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

 

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Marta Herduś
play
Słowo za słowo(NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN