Można się już starać o dofinansowanie z programu zbierania deszczówki

02.08.2020

Rada Miejska przyjęła właśnie uchwałę o dopłacie mieszkańcom Tarnowa do zbiorników na wody opadowe. Dotacja dotyczy zarówno podziemnych, jak i naziemnych zbiorników.

Jej wysokość to maksymalnie 4 tysiące złotych i jest uzależniona od pojemności zbiornika. Maksymalna kwota przysługuje, gdy pojemnik jest większy niż 5 metrów sześciennych. Naziemny musi mieć co najmniej 300 litrów. Podziemny bez limitów.

Radny Zbigniew Kajpus zwrócił uwagę, że uchwała nie pozwala na wykorzystanie starego zbiornika.

– Szkoda, że warunkiem jest to, aby takie zbiorniki musiały być nowe. Bardziej proekologicznym myśleniem byłoby to, aby można było wykorzystywać już istniejące, używane zbiorniki. Są one plastikowe i produkując nowe, tworzymy materiał, który jest tak trudny w utylizacji i zalega w środowisku. Ale, jak to mówią, lepszy rydz niż nic.

Jak dodaje Sebastian Stepek, przewodniczący Komisji Ekonomicznej Rady Miejskiej, uchwała pozwoli zaoszczędzić wodę, której mieszkańcy często zużywają w nadmiarze.

– Polacy niestety mają tendencje do marnowania wody, ta uchwała pozwoli, żebyśmy do tej ekologii podeszli inaczej, żebyśmy tę wodę zaczęli oszczędzać. Można przy okazji zrobić instalację, dzięki której będzie można tę wodę wykorzystywać do ponownego zużycia w toalecie, co będzie miało realny wpływ na nasze rachunki. Prawdopodobnie trzeba się liczyć z tym, takie sygnały się pojawiają, że w przyszłym roku czeka nas podwyżka opłat za wodę.

Radna Anna Krakowska zwraca uwagę na konieczność rozpropagowania informacji o dotacji wśród mieszkańców.

– Jak będzie wyglądała ta informacja publiczna, że można skorzystać z programu, bo wydaje mi się, że ten przepływ informacji w tym wypadku pomiędzy Urzędem a mieszkańcami, pozostawia sporo do życzenia.

Do rozdania na ten rok jest 200 tysięcy złotych.

Wnioski o dofinansowanie do programu zbierania deszczówki można składać w Wydziale Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta.

Posłuchaj:
Zbigniew Kajpus
Sebastian Stepek
Anna Krakowska
Jadwiga Koziol, fot. archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Tomasik
play
Słowo za słowo(NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN