Co musi mieć rower? Policja przypomina o podstawowym wyposażeniu [WIDEO]

05.06.2020

Sezon rowerowy w pełni. Policja przypomina, że rower, tak jak samochód czy inny pojazd, musi spełniać wymagania związane z bezpieczeństwem.

Policja zorganizowała akcje edukacyjną.

– Rower musi mieć na pewno światło barwy białej lub żółtej, lub ewentualnie barwy czerwonej selektywnej, migające z tyłu. Musimy mieć też sprawny hamulec i dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy. Kask jest opcjonalny – mówi Paweł Klimek, rzecznik tarnowskiej Policji.

Opcjonalna jest również kamizelka odblaskowa, jednak, jak zwraca uwagę Policja, warto ją mieć na sobie podczas jazdy na rowerze, ponieważ znacznie zwiększa widoczność rowerzysty na drodze.

Którędy możemy się poruszać podczas jazdy rowerem?

– Coraz częściej spotykamy się z nowymi ciągami pieszo-rowerowymi bądź rowerowymi i z nich należy korzystać. Jeżeli nie ma ścieżki rowerowej, to musimy się poruszać jezdnią, możliwie jak najbliżej prawego krawężnika i starajmy się wykonywać manewry tak, żeby kierowcy korztystający również z tej drogi, doskonale wiedzieli co my chcemy zrobić, jakie mamy zamiary. Ewentualnie w skrajnych przypadkach, jeżeli są bardzo trudne warunki atmosferyczne – mgła, śnieg, bądź obfite opady deszczu, wówczas możemy korzystać z chodnika – odpowiada Paweł Klimek.

W ramach promocji bezpieczeństwa w ruchu drogowym polska Policja przygotowała również spot przedstawiający obowiązkowe wyposażenie roweru.

 

Posłuchaj:
Paweł Klimek
Anna Szczepanek, fot, wideo Polska Policja
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Patryk Wicher
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN