Musimy walczyć o naszą tożsamość narodową [ZDJĘCIA]

26.07.2020

Władze parlamentarne i gminne, a także mieszkańcy podtarnowskiej miejscowości Biała uczcili pamięć o poległych w 1944 roku harcerzach “Szarych Szeregów” w Białej.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kaplicy pw. Dobrego Pasterza.

Patriotyzm to znajomość historii – mówił wójt Gminy Tarnów Grzegorz Kozioł.

Każdy naród ma historię, tradycję i kulturę. My mamy wspaniałą historię. Ci młodzi ludzie są przykładem dobrego wychowania w domu – przez rodziców, ale także dobrego wychowania przez nowo powstające  państwo, które przez 20 lat potrafiło wychować takie pokolenie, że młodzi ludzie, młodzi chłopcy poszli walczyć za Ojczyznę. Dziś patriotyzm jest zachowaniem tego, co przekazywali nam właśnie ci młodzi chłopcy. Oni nie zginęli dla zabawy, ale dla ideałów i wartości.

– Musimy dziś walczyć o naszą tożsamość narodową – mówiła wieloletnia kierownik oddziału Archiwum Państwowego w Tarnowie i harcerka Maria Żychowska. – To jest walka o ducha, o patriotyzm  o tożsamość narodową. My musimy walczyć i to jest okres szczególny. To nie jest walka z bronią, ale ciągle musimy podkreślać naszą polską narodowość, naszą tożsamość, wiarę religijną i to, że będziemy wierni, aż do śmierci.

W uroczystościach wzięła udział poseł PiS Anna Pieczarka.

Spotykamy się po to, aby upamiętnić tragiczną śmierć drogich harcerzy. Te ważne chwile trzeba czcić, trzeba nasz patriotyzm, m.in. przez takie wydarzenia pielęgnować i uaktywniać.

Uroczystości upamiętniały wydarzenie z dnia 29 lipca 1944 roku. Drużyna harcerzy miała zabezpieczyć transport ładunku przywiezionego w ramach akcji III Most. Jednak drużyna nigdy nie zgłosiła się po odbiór przesyłki. Jej dowódca dostał rozkaz zabezpieczenia konspiracyjnego zebrania zagrożonego przez zbliżający się niemiecki oddział. Śmierć poniosło trzech żołnierzy: Władysław Sokół, Mieczysław Tenerowicz i dowódca Stefan Kasprzyk.

Posłuchaj:
Grzegorz Kozioł
Anna Pieczarka
Maria Żychowska
Katarzyna Antosz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Łucarz
play
Słowo za słowo(NS) - Józef Tobiasz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN