Myśliwi rozpoczęli świętowanie od zawodów na strzelnicy [ZDJĘCIA]

06.10.2018

Myśliwi z całego regionu zjechali do Krynicy-Zdroju. Okazją do spotkania jest VII odsłona Hubertusa, czyli święta wszystkich myśliwych. W ten sposób łowcy oddają cześć świętemu Hubertowi, który jest patronem myśliwych.

– Przyjeżdżają do nas ludzie z całej Polski. Świętujemy jesienią ponieważ 3 listopada przypada święto święto Huberta naszego patrona – tłumaczy Wacław Gosztyła, z nowosądeckiego okręgu Polskiego Związku Łowieckiego. – Myśliwi pełnią bardzo ważną rolę w przyrodzie. Nie możemy doprowadzić do wyginięcia jakiegoś gatunku zwierząt ale trzeba też uważać, żeby populacja niektórych zwierząt nie była za duża. Kilka lat temu uratowaliśmy przed wyginięciem bobry. W ostatnich latach można zauważyć, że pojawia się coraz więcej dzików – dodaje.

Myśliwymi coraz chętniej zostają kobiety. Przy okręgowym Polskim Związku Łowieckim w Nowym Sączu działa również klub Dian, który liczy już 51 pań. Jak przekonuje prezes klubu Beata Zawiślan, kobiety w niczym nie ustępują mężczyznom.  – Tak naprawdę to jest dość duża liczba kobiet. Ja poluje od 15 lat , oprócz tego zajmuje się prowadzeniem zawodów strzeleckich. Trzeba też pamiętać, że przed zostaniem myśliwym każdy musi przejść odpowiednie szkolenie, zdać egzaminy, dostać pozwolenie na broń i odbyć staż w kole łowieckim – dodaje.

W sumie na Sądecczyźnie jest ponad 2 tysiące myśliwych zrzeszonych w 49 kołach łowieckich.

Świętowanie rozpoczęło się tradycyjnie od zawodów na strzelnicy w których rywalizowało 21 myśliwych. Pierwsze miejsce zajął Rafał Guzik, na kolejnych stopniach podium uplasowali się Marcin Zawiślan i Hubert Wiśniewski.

Centralne uroczystości odbędą się w niedziele (7.10). Ci którzy odwiedzą  krynicki deptak, będą mogli między innymi spróbować dziczyzny i posłuchać muzyki myśliwskiej.

Jutro o godzinie 11, podczas mszy świętej w kościele św. Antoniego Padewskiego w Krynicy Zdroju, myśliwy poświęcą również nowy sztandar.

Radio RDN Nowy Sącz patronuje temu wydarzeniu.

Posłuchaj:
rozmowy z Beatą Zawiślan
rozmowy z Wacławem Gosztyłą
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Zbigniew Mączka
play
Słowo za słowo (NS) - Wacław Ligęza
play
Słowo za słowo (NS) - Tadeusz Kudłacz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN