Na przemoc trzeba reagować! – Biała wstążka już po raz dziesiąty w Tarnowie

23.11.2021

Tegoroczna kampania odbywa się pod hasłem “Przerywam milczenie i walczę o siebie”. Zastępca komendanta Komisariatu Policji Tarnów-Centrum nadkom. Robert Kozak w programie Pomagamy i Chronimy apelował, aby nie pozostawać obojętnym, gdy słabszym dzieje się krzywda.

– Bardzo ważne jest to, by na przemoc reagować. Kiedy słyszymy oznaki tej prze mocy za “naszymi ścianami”, to kluczowe jest podjęcie decyzji i interwencja, zwłaszcza wtedy, gdy przemoc dotyka osób słabszych, jak np. dzieci, seniorów, czy niepełnosprawnych.

Nadkom. Robert Kozak zwraca uwagę, że wiele osób nie chce informować służb o przypadkach przemocy, bo uważa, że to nic nie da. Podkreśla, że każda taka informacja może komuś uratować zdrowie, bądź życie.

– Chcę podkreślić, że absolutnie nie ma się czego obawiać. Jeżeli ktoś słyszy, czy widzi oznaki przemocy, to poinformowanie nas, czyli odpowiednie instytucje, jest właściwą reakcją. My, jako policjanci, mamy obowiązek na przemoc reagować i nie należy się bać, że policjant przyjedzie i stwierdzi, że interwencja była bezpodstawna.

Kampania “Biała wstążka” to największa na świecie kampania przeciwko przemocy wobec kobiet zainicjowana i organizowana przez mężczyzn. Adresatami przesłania “Białej wstążki” są również mężczyźni. “Biała wstążka” przeprowadzana jest jednocześnie w blisko 60 krajach świata, w tym również w Polsce.

W ramach akcji w Tarnowie odbędą się m.in. konferencje, spotkania, czy szkolenia.

Kampania oficjalnie rozpocznie się w poniedziałek 29 listopada i potrwa do 3 grudnia. Jednak już dzień wcześniej (28.11) z tej okazji odbędzie się rajd rowerowy. O godz. 12.00 sportowcy i sympatycy jazdy na dwóch kółkach wyruszą z Placu Kazimierza i zakończą zmagania na płycie tarnowskiego rynku.

Problem przemocy, zarówno fizycznej jak i psychicznej, jest niestety wciąż aktualny w naszym społeczeństwie. Doskonale to potwierdzają policyjne statystyki. Tylko do listopada tarnowscy funkcjonariusze wystawili ponad 270 tzw. niebieskich kart, które są zakładane w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie.

Ambasadorką akcji jest Anna Dudek, autorka książki pt. “Wygrać z mroczną przeszłością”.

 

rdn_f TV
play
Słowo za Słowo - Anna Czech (M)
play
Słowo za słowo (NS) - Artur Bochenek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN