Na rynku mieszkaniowym prawdziwy boom na wynajem

23.07.2021

Coraz więcej osób zgłasza się do pośredników po oferty lub próbuje ich szukać na własną rękę. Pandemia spowodowała jednak, że ceny wynajmu poszły znacząco w górę. Nowym trendem na rynku są domy do wynajęcia.

Takiej koniunktury na rynku nieruchomości nie było od dawna.

Jak mówi właścicielka biura nieruchomości w Tarnowie Jolanta Olko, sytuacja jest dynamiczna.

– Aktualnie mamy duży popyt, ale podaż nadąża za popytem. W przeciągu ostatniego roku sytuacja mocno się zmieniła. Zdecydowanie możemy zaobserwować dynamikę na rynku. Wzrasta liczba mieszkań na wynajem, ale także wzrasta liczba chętnych na wynajem – mówi.

Co prawda pandemia koronawirusa początkowo przyhamowała zapędy chętnych do wynajęcia mieszkania, ale teraz nie ma już po tym śladu. Niestety jej skutkiem jest wzrost cen.

Średnia cena wynajmu dwupokojowego mieszkania o powierzchni 40-50 m2 wynosi ok. 1300-1400 zł za czynsz. Do tego oczywiście dochodzą koszty za media.

W jakim wieku i jakich mieszkań szukają tarnowianie?

– Głównie klientami wynajmu są młodzi ludzie, w wieku 30+. Natomiast jeżeli chodzi o mieszkania, największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwupokojowe, czasami większe, ale rzadko tarnowianie pytają o kawalerki, czyli takie typowe mieszkanie na start – opowiada Jolanta Olko.

Potencjalnych najemców nie interesują obrzeża miasta. Rodziny z dziećmi wybierają osiedla, na których znajdują się np. place zabaw dla dzieci, żłobki, czy przedszkola. Z kolei osoby samotne lub pary, które nie posiadają potomstwa decydują się na zamieszkanie w szeroko rozumianym centrum.

Pandemia i wielomiesięczna izolacja spowodowały, że ludzie chętniej wynajmują domy.

Ze względu na poczucie bezpieczeństwa i komfortu, a także dbania o zdrowie, niektórzy woleliby mieszkać samodzielnie w domu z jakimś ogródkiem – mówi Jolanta Olko.

W Tarnowie coraz więcej osób pyta o takie oferty, lecz wciąż nie ma ich zbyt dużo.

Co w przypadku, gdy ktoś nie może sobie pozwolić na wydatek związany z wynajęciem mieszkania? Może się zwrócić do Urzędu Miasta o mieszkanie komunalne.

Żeby jednak móc starać się o przydzielenie mieszkania komunalnego, trzeba spełnić określone kryteria – mówi Bernard Karasiewicz, dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa Urzędu Miasta w Tarnowie.

– Przede wszystkim jest kryterium zamieszkiwania w mieście Tarnowie. Z kolei drugim kryterium są dochody. W przypadku mieszkania jednoosobowego najniższy dochód to 1250 zł i nie może on przekraczać 2814 zł na osobę. Natomiast w gospodarstwach wieloosobowych minimalny dochód to 625 zł i nie może on przekraczać 2189 zł.

Najwięcej wniosków o przydział mieszkania komunalnego składają młode małżeństwa.

– Przeważnie zgłaszają się młodzi. To są głównie młode małżeństwa o stażu małżeńskim do 10 lat i tych osób jest najwięcej, natomiast najczęściej zgłaszającymi się osobami na mieszkanie komunalne to są osoby np. samotnie wychowujące dzieci – dodaje Bernard Karasiewicz.

Jak mówią urzędnicy, obecnie na mieszkanie komunalne czeka ok. 450 osób. Czas oczekiwania niestety jest dość spory. Rodziny wieloosobowe muszą czekać mniej więcej 3 lata na przydział mieszkania, z kolei przy rodzinach jednoosobowych – ze względu na spory deficyt małych mieszkań – czas oczekiwania może wzrosnąć nawet do 5 lat.

Posłuchaj:
Jolanta Olko
Bernard Karasiewicz
Jakub Sajdak
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Kozioł
play
Słowo za słowo (NS) - Bogdan Łęczycki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN