Na wieży nowosądeckiej bazyliki jest już nowa kapsuła czasu

22.07.2021

Na wieży w bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu jest już nowa kapsuła czasu. Umieszczono w niej między innymi maseczkę i podstawowe informacje o sytuacji na świecie, w tym o pandemii.

Jest wiadomość o tym, kto jest aktualnie papieżem, biskupem tarnowskim, oraz prezydentem Polski i Nowego Sącza. Nie zabrakło informacji o parafii św. Małgorzaty.

Jak mówi ks. Jerzy Jurkiewcz, są też wątki dotyczące dnia codziennego.

– Jest napisane, ile kosztuje na przykład bochenek chleba, litr mleka, herbata, litr benzyny i w porównaniu do tego, podana też została średnia płaca krajowa. To informacje dla tych, którzy być może za 50, czy też 100 lat, odkryją tę kapsułę, żeby mieli takie porównanie, jak wyglądało życie na początku XXI wieku.

Do kapsuły czasu trafił też ostatni numer gazety parafialnej ,”Nasze spotkania” ze zdjęciami z remontu i obrazem bazyliki. Umieszczono w niej też monety i kopie dokumentów z poprzedniej kapsuły, wraz ze współczesnymi pieniędzmi i monetami okolicznościowymi. Między innymi ta z okazji 100 urodzin św. Jana Pawła II.

Sama kapsuła to tuba ze stali nierdzewnej o długości około pół metra. W niej znajduje się druga, szklana tuba zamknięta korkiem. Obie tuby są zalakowane woskiem. Właśnie te tuby, w ramach zabezpieczenia jedna włożona do drugiej, trafiły do kuli pod krzyżem na wieży.

Posłuchaj:
ks. Jerzy Jurkiewcz
Łukasz Raczkowski, fot. archiwum parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Sak
play
Słowo za słowo (NS) - Grzegorz Fecko
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN