Najbliższa niedziela wolna od handlu

09.03.2018

W najbliższą niedzielę (11.03) nie zrobicie zakupów w popularnych supermarketach i dyskontach. Ma to związek z nowymi przepisami, które weszły w życie z początkiem tego miesiąca. Zakaz najbardziej uderzy w duże centra handlowe i sieci supermarketów. Skorzystać mają pracownicy, którzy w niedziele będą mieli wolne.

Osoby spędzające niedziele na zakupach, będą musiały pogodzić się z nową rzeczywistością. W życie weszła ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni. Oznacza to, że stopniowo będzie ograniczana liczba niedziel, w które można zrobić zakupy.

Bardzo się z tego cieszę, ponieważ jako katolicy powinniśmy w niedzielę świętować, a nie robić zakupy. Pracownicy sklepów potrzebują odpoczynku, żeby spędzić ten czas z rodzinami – mówią mieszkańcy Sądecczyzny, z którymi rozmawialiśmy.

W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele Solidarności, którzy lobbowali za wprowadzeniem ustawy.

Niedziela powinna być wolna i poświęcona Bogu i rodzinie – tłumaczy Krzysztof Kotowicz, szef sądeckiej Solidarności. – Jest to właściwy kierunek, ponieważ powinniśmy dawać dobry przykład młodszemu pokoleniu – dodaje.

Największe sieci handlowe są już przygotowane do zmian. Sklepy mają być otwarte dłużej, aby wszyscy zdążyli zrobić zakupy. Pojawiają się również opinie, że takie rozwiązanie może zwiększyć obroty z handlu i sprawić, że będą potrzebni kolejni pracownicy.

Zauważyłem że przez cały tydzień poprzedzający niedzielę bez handlu, jest zwiększony ruch w sklepach – wyjaśnia Józef Pyzik, prezes sądeckiej Kongregacji Kupieckiej. – Myślę, że wszyscy którzy są przyzwyczajeni do robienia zakupów w niedzielę, stwierdzili, że można pewne rzeczy kupić wcześniej – dodaje.

Ideą przyświecającą twórcom nowych przepisów jest to, aby niedziela była czasem spędzonym w gronie rodzinnym, a nie na zakupach. Najbardziej skorzystać mają osoby zatrudnione w handlu, które musiały pracować w niedziele.

W dni objęte zakazem, handlować będą mogli właściciele małych sklepów, którzy sami staną za kasą.

Zakupów nie zrobimy w najbliższą niedzielę i tą 18 marca. W kwietniu ze względu na święta handel będzie zakazany przez trzy pierwsze z czterech niedziel. Przez resztę miesięcy tego roku, niedzielne zakupy zrobimy w pierwszą i ostatnią niedziele miesiąca.

W 2019 roku zakaz będzie stopniowo rozszerzany, do trzech niedziel w miesiącu. Od 2020 roku w Polsce będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku.

W te niedziele w 2018 roku będzie obowiązywał zakaz handlu:

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Krzysztof Kotowicz
Józef Pyzik
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo(NS) - Jan Kotarba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN