W najbliższą niedziele mieszkańcy Piwnicznej będą głosować w referendum

14.12.2019

Burmistrz Piwnicznej może stracić swoje stanowisko. Referendum w tej sprawie odbędzie się już w niedziele (15.12). Grupa mieszkańców już w październiku złożyła wniosek i listę podpisów dotyczące odwołania Dariusza Chorużyka ze stanowiska burmistrza. Sądecka delegatura PKW po ich weryfikacji ogłosiła termin głosowania.

Aby doszło do odwołania burmistrza w Piwnicznej grupa wnioskujących musiała zebrać ponad 900 podpisów mieszkańców Piwnicznej. To ilość odpowiadająca połowie uprawnionych go głosowania. Do komisarza wyborczego trafiła lista 973 podpisów, następnie były one sprawdzane w sądeckiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego.

Konieczne było oddelegowanie do tej pracy czterech pracowników. – Samo referendum to spory koszt, ale samo PKW podczas głosowania ponosi tylko 30 % – wyjaśnia dyrektor tej placówki Maria Zięba. Koszty, które ponosi gmina są znacznie większe. Urząd musi opłacić szkolenia komisji wyborczej także sfinansować diety dla obwodowych i gminnych komisji, a także wyposażenie lokali wyborczych.

Dariusz Chorużyk burmistrzem jest od 12 miesięcy, a wniosek o jego odwołanie wpłyną po 10 miesiącach jego rządów czyli w pierwszym możliwym terminie. Zarzutami jakie padają pod adresem obecnego burmistrza są m.in. odebranie jednemu ze stowarzyszeń części dotacji, brak inwestycji między innymi w wyczekiwany żłobek, a także w ogólne złe gospodarowanie gminą i jej budżetem.

Zarówno inicjator referendum, jak i burmistrz mogli wybrać po trzy osoby do każdej komisji wyborczej – tłumaczy Maria Zięba dyrektor PKW w Nowym Sączu. W Piwnicznej wyznaczono osiem komisji i jedną zbiorczą w urzędzie gminy. Komisje działają w normalnym trybie jak przy każdych wyborach. Głosowanie potrwa od 7:00 do godziny 21.

Referendum nie może wpływać na zmianę rytmu pracy w Urzędzie, bo sprawy bieżące są nadal realizowane.

W poniedziałek poznamy wyniki głosowania mieszkańców.

rdn_f TV
play
Życzenia bpa Andrzeja Jeża z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego - patrona dziennikarzy
play
Słowo za słowo (M) - Mateusz Janiczek
play
Słowo za słowo(NS) - Krzysztof Dymura
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN