Najmłodsi od poniedziałku wracają do szkół. Nauczyciele: – nareszcie!

16.01.2021

18 stycznia naukę stacjonarną zaczynają klasy od I do III. Wytyczne w dużej mierze opierają się na tych znanych już z września czy po 26 października, kiedy starsze klasy rozpoczęły zdalne nauczanie.

Jak mówi dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Tarnowie Leszek Marek, każda klasa będzie miała swoje oddzielne pomieszczenie i dzieci nie będą widywać się z kolegami z innych klas na korytarzu.

Nie da się jednak tego zrobić w przypadku świetlicy. Dzieci na pewno będą spotykać się z dziećmi z innych klas w świetlicy, ponieważ od poniedziałku rusza też świetlica. W klasach od I do III mamy ten komfort, że to nauczyciel decyduje, w którym momencie jest przerwa w zajęciach, a więc to będzie tak przesunięte, że dzieci na korytarzach nie będą się z innymi klasami spotykać. Nie mamy jednak tyle miejsca, żeby uczeń siedział sam w ławce. Będą siedzieć, tak jak do tej pory – dodaje.

Jak mówi dyrektor ‘Trójki’, dobrze, że dzieci wracają, bo nauczanie zdalne pierwszaków mija się z celem. Z drugiej strony ma jednak obawy, że dzieje się to bezpośrednio po feriach.

Małe dziecko w szczególności potrzebuje kontaktu z rówieśnikiem i każdy z nas tęskni, żeby już normalnie prowadzić zajęcia, mieć bezpośredni kontakt z dziećmi. Zdalna realizacja podstawy programowej zwłaszcza w pierwszych klasach mija się z celem. Natomiast obawiam się, jak to będzie wyglądać po przerwie feryjnej, bo nie wszyscy dostosowali się do obostrzeń, widziałem osobiście stoki w różnych miejscach i trochę była to fikcja. Tego się boję, że po feriach może się coś pojawić.

Nauczyciele najmłodszych klas z niecierpliwością czekają na realizowanie programu nauczania w szkole.

– Ten czas spędzony w domu nie jest dobry dla mnie jako nauczyciela ani dla mojej córki jako ucznia. Czekam z niecierpliwością, kiedy szkoły znów będą otwarte i będziemy mogli się spotkać z uczniami. Myślę, że nie będzie żadnych problemów sanitarnych, bo wszystko już przetestowaliśmy w ubiegłym roku i mamy te procedury opanowane. Klasy są rozdzielone, na przerwy wychodzimy w innym czasie, żeby dzieci się nie stykały ze sobą.

W drugim tygodniu ferii nauczyciele klas I – III byli testowani na SARS-Cov-2.

Testy były dobrowolne i bezpłatne.

Mogli się na nie zgłosić również pracownicy obsługi szkół.

Tymczasem nauczyciele czekają na szczepionki, ale póki co szczepienia ich przewidywania są na drugi kwartał.

Posłuchaj:
Leszek Marek
Nauczyciele
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Magdalena Marszałek
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Gąsienica
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN