Najnowszy sondaż prezydencki – Handzel i Mularczyk pewni drugiej tury

18.10.2018

Ludomir Handzel i Iwona Mularczyk zmierzą się w drugiej turze wyborów na prezydenta Nowego Sącza. Tak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Wydział Politologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Badania przeprowadzono jak dotąd na największej próbie mieszkańców. Mimo to pojawiły się zarzuty o stronniczość sondażu.

Najlepsze wyniki ankiet uzyskał Ludomir Handzel, na którego chce zagłosować prawie 25 procent pytanych. Kandydatka PiS-u Iwona Mularczyk uzyskała prawie 18 procent głosów. Na podium znalazł się również Krzysztof Głuc z ponad 14-procentowym poparciem. Na czwartym miejscu uplasował się Leszek Zegzda uzyskując 12,5 procenta głosów. Kolejne miejsca to Jerzy Gwiżdż (prawie 6 procent), Małgorzata Belska (niespełna 5 procent) i Rafał Skąpski z wynikiem ponad 2 procent.

W badaniu Uniwersytetu Pedagogicznego, ponad 17 procent pytanych osób zadeklarowało, że pójdzie do wyborów, jednak do tej pory nie wie, na kogo odda głos. Zdaniem twórcy sondażu politologa Marcina Poręby, o wynikach wyborów mogą zdecydować właśnie osoby niezdecydowane.

– Nie mam wątpliwości, że te wyniki się zmienią, a ten sondaż ma jedynie pokazać pewien trend wśród głosujących. W poniedziałek zweryfikujemy te wyniki z rzeczywistością – tłumaczy Marcin Poręba.

Najwięcej zastrzeżeń do sondażu ma Leszek Zegzda, który przekonuje, że jego wyniki są nieobiektywne. Kandydat Koalicji Obywatelskiej zaraz po ogłoszeniu wyników zwołał briefing prasowy, podczas którego mówił o powiązaniu Marcina Poręby z Koalicją Nowosądecką.

Jako dowód podał wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego, z którego wynika, że Marcin Poręba jest członkiem organu nadzoru stowarzyszenia. Dodał też, że sondaż Uniwersytetu Pedagogicznego znacznie różni się od poprzednich.

– Wyniki innych sondaży są zupełnie inne i bardziej prawdopodobne, tak wynika z moich doświadczeń i spotkań z mieszkańcami. Wyniki tego sondażu są wręcz kompromitujące dla osoby, która je publikuje. Jak się jest we władzach ugrupowania, które startuje w wyborach, to nie można mówić o obiektywizmie – przekonuje Leszek Zegzda.

Jednak Marcin Poręba tuż po prezentacji sondażu odcinał się od kampanii wyborczej Koalicji Nowosądeckiej. Przekonywał, że jest audytorem, zasiada jedynie w radzie nadzorczej stowarzyszenia, która nie jest w żaden sposób upolityczniona.

Z pokorą do wyników sondażu podchodzi Ludomir Handzel, który równocześnie broni Marcina Poręby, podkreślając, że jest on profesjonalistą. – Te wypowiedzi, które deprecjonują prace politologa, są nie na miejscu. Marcin Poręba jest certyfikowanym audytorem. Różne stowarzyszenia i organizacje często korzystają z jego pomocy i wsparcia. Ja to odbieram, jako efekt frustracji jednego z kandydatów – dodaje zwycięzca sondażu.

Wracając do wyników sondażu, badano również popularność kandydatów w poszczególnych grupach wiekowych. Iwona Mularczyk zwyciężyła wśród najstarszych mieszkańców powyżej 65 lat. Jednak wśród najmłodszych mieszkańców i tych w średnim wieku wygrywa Ludomir Handzel.

Sprawdzano również popularność kandydatów w podziale na płeć głosujących.

Jeśli popatrzymy na zwycięzców w poszczególnych okręgach wyborczych, to w każdym z nich wygrywa Ludomir Handzel. Jednak w okręgu nr 1 bardzo dobry wynik uzyskał Leszek Zegzda – ponad 27 procent. W reszcie okręgów zaraz po kandydacie Koalicji Nowosądeckiej, jest Iwona Mulaczyk.

Krzysztof Głuc najlepszy wynik uzyskał w okręgu nr 4. Tam według sondażu zagłosuje na niego 18 procent ankietowanych. Jednak kandydat dość sceptycznie podchodzi do wyników sondażu. – Kampania już się kończy, a sondaże tylko mieszają ludziom w głowach. Każdy sondaż jest inny, a ja ze spokojem czekam na niedzielne wybory – dodaje.

Sondaż Uniwersytetu Pedagogicznego przeprowadzono na grupie ponad 1200 mieszkańców. Jest to jak do tej pory, największa liczba osób przebadana w mieście w sondażu przed tegorocznymi wyborami. Ankieterzy spotykali się z mieszkańcami osobiście: przed kościołami, w galeriach handlowych i na poszczególnych osiedlach.

rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - bp Leszek Leszkiewicz
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Kaczmarski
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN