Najpiękniejszy wieniec dożynkowy w Polsce znowu wykonany przez mieszkańców Poręby Radlnej

22.09.2020

Kompozycja z Małopolski została nagrodzona podczas dożynek prezydenckich w Warszawie.

Jak mówi poseł PiS Anna Pieczarka, w tym roku czasu było niewiele, a jednak gmina Tarnów stanęła na wysokości zadania i zajęła pierwsze miejsce.

Ta tradycja, tradycja dożynek prezydenckich jest bardzo ważna dla pana prezydenta i na pewno w kolejnych latach będzie się to odbywać. W tym roku ze względu na epidemię odbyło się to zupełnie inaczej. Informację o tym konkursie, że dożynki prezydenckie odbędą się w Warszawie dostaliśmy w pierwszych dniach września i cała machina związana z organizacją ruszyła.

Jan Skórka z Poręby Radlnej, który był również gościem Pulsu Regionu, stoi na czele rodzinnej grupy wykonującej wieńce dożynkowe. Jak powiedział na antenie RDN, taki wieniec musi być przemyślany i jest to czasochłonna praca.

– Trzeba opracować jakąś konstrukcję już w zimie. Następnie do tej konstrukcji, do tego pomysłu trzeba zebrać odpowiednie rośliny. Trawy i kwiaty trzeba zasiać, zboże mamy swoje bo to wiadomo, że się sieje. To wszystko zebrane w odpowiednim czasie, przygotowane, obrobione, wysuszone tak żeby były podatne do wykonania, ponieważ ten materiał jest bardzo delikatny. Całość odpowiednio skomponowana plus takie owoce i kwiaty to wszystko musi w tym wieńcu występować.

Dożynki prezydenckie ze względu na koronawirusa odbyły się nie w Spale, a w Warszawie.

O główną nagrodę rywalizowali przedstawiciele jedenastu województw.

Posłuchaj:
Anna Pieczarka
Jan Skórka
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Aleksandra Sternik
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN