Najwięcej pieniędzy z rządowej puli dla gmin górskich dostanie Małopolska [WIDEO]

12.01.2021

Wsparcie otrzyma tu ponad 70 samorządów, z czego większość położona jest w powiatach: nowosądeckim, nowotarskim i tatrzańskim.

Jak wyjaśniał na antenie radia RDN wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy, gminy przeznaczą te pieniądze w dużej mierze na inwestycje wiążące się z rozwojem turystyki.

– To będzie 40% średniej inwestycji z poprzednich pięciu lat. Uznaliśmy, że ten wskaźnik jest dobry, dlatego, że on pokazuje jak dana gmina rozwijała się w ostatnich latach. Czyli ta gmina, która rozwijała się bardziej, ma też większe potrzeby wiec dostanie większe środki – wyjaśnia wiceminister.

Około 300 milionów z całej puli trafi na zwolnienia z podatków od nieruchomości. Chodzi o te branże, które w ostatnim czasie były zamknięte, czyli obiekty hotelarskie i stoki narciarskie.

– Z tego miliarda około 1/3 środków pójdzie na spłatę podatku od nieruchomości przez pierwszy kwartał. Co jest istotne, to będzie decyzja samorządu czy zwolni daną firmę z podatku czy nie, a sam dołoży tylko 20% – dodaje.

Maksymalnie wsparcie dla jednego samorządu to 8 milionów złotych. Dziś Rada Ministrów powinna podjąć uchwałę w tej sprawie. – Od tej decyzji w przeciągu trzech tygodni pieniądze będą mogły być rozdysponowane do samorządów – prognozuje wiceminister.

Posłuchaj:
Andrzej Gut-Mostowy
Maria Mółka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo(NS) - Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN