Największe miejskie spółki nie wsparły zakupu potrzebnego podczas pandemii rentgena

28.09.2020

Najbogatsze spółki komunalne – MPEC i Tarnowskie Wodociągi – nie pomogły finansowo w pilnym zakupie cyfrowego rentgena dla miejskiego Mościckiego Centrum Medycznego, gdy Centrum wystąpiło z taką prośbą o wsparcie.

Poinformował o tym prezydent Roman Ciepiela Radę Miejska podczas ostatniej sesji.

– Zwróciliśmy się do wszystkich spółek komunalnych o wsparcie instytucji miejskich. Większość spółek wywiązała się z prośby, m.in. szereg z nich zakupiło laptopy do domów dziecka, gdy nagle okazał się dramatyczny brak takiego sprzętu podczas zdalnego nauczania. Natomiast MCM wystosowało prośbę, apel do Tarnowskich Wodociągów i MPEC-u o wsparcie zakupu rentgena. Była to wtedy bardzo pilna inwestycja. Z ubolewaniem muszę powiedzieć, że obie spółki nie odpowiedziały pozytywnie na apel.

Jak mówi prezes przychodni, Jan Musiał, najpierw prezes MPEC-u deklarował słownie, że pomogą w zakupie.

– Sądzę, że prezes Rodak się tego nie wyprze. Miałem rozmowę telefoniczną o tej inicjatywie, żeby nam pomógł w sprawie tego rentgena cyfrowego. Prezes zadzwonił, że właściwie sprawa jest załatwiona, że mogę ogłaszać przetarg, że pieniądze się znajdą i się nie znalazły.

Większość radnych uznała niezaangażowanie się dwóch największych miejskich spółek za karygodne.

– Dla mnie to również jest niepojęte i wręcz karygodne, że w takiej trudnej sytuacji, gdzie słyszeliśmy, że różne spółki w różny sposób pomagają w czasie pandemii, że dwie największe miejskie spółki odpowiedziały negatywnie na prośbę. Rozumiem, że odmowy nie było, tylko milczenie i niewzięcie udziału w tym przedsięwzięciu. Pozostawię to bez komentarza – mówi przewodniczący Rady Miejskiej, Jakub Kwaśny.

To skandal – komentował brak zaangażowania dwóch spółek w pomoc miastu w trudnej sytuacji radny Piotr Górnikiewicz.

– Jeśli takie zdarzenie miało miejsce, to uważam, że jest to dość spory skandal, że spółki miejskie nie zaangażowały się w takie działania, gdzie inne tarnowskie firmy bardzo chętnie wyciągały pieniądze i wspierały miejskie medyczne instytucje.

Prezes Tarnowskich Wodociągów, Tadeusz Rzepecki, tłumaczył, że spółki podlegają prawu ochrony konkurencji i konsumentów, a w szczególności UOKiK, który bardzo szczegółowo bierze na tapetę wszystkie wydatki na cele inne, nie związane z działalnością, do której są powołane.

– Są w tym zakresie raporty i wyroki UOKiK, są raporty NIK- owskie, które w kilku przedsiębiorstwach większych bardzo poważnie zakwestionowały wydatki na cele prospołeczne albo na cele związane z inna działalnością niż działalność, do której spółka została powołana. Spółka nie odmówiła, ale nie potwierdziła zamiaru współuczestnictwa w tej inwestycji. Mamy to na względzie w przyszłości.

Prezes MPEC-u, Krzysztof Rodak, tłumaczył, że były problemy formalne z darowizną.

– Prosiłbym tylko o jedną rzecz, żebyśmy nie stawiali spółki przed pomocą finansową, która jest tzw. trudna – typu darowizna. Jeżeli spółka miałaby to zrobić przez darowiznę, to muszę przeprowadzić to przez organy spółki. Dlatego wymaga to czasu. To nie jest tak, że jest to zła wola prezesa, że przyjdzie jakiś podmiot komunalny i powie, że ma pomysł na jakieś wsparcie, bo on musi być sformalizowany w spółce i tu mieliśmy tego typu problemy, a później sprzęt został zakupiony. Ale na wszelkie formy współpracy z nami jest pełna otwartość.

Ostatecznie Mościckie Centrum Medyczne zakupiło potrzebny w czasie pandemii aparat biorąc kredyt.

Posłuchaj:
Roman Ciepiela
Jan Musiał
Jakub Kwaśny
Piotr Górnikiewicz
Tadeusz Rzepecki
Krzysztof Rodak
Jadwiga Koziol, fot. zdjęcie ilustracyjne/archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN