Największy w Europie gród wczesnośredniowieczny ma powstać w Strzegocicach w gminie Pilzno

20.01.2021

To plany Stowarzyszenia Słowian Doliny Wisłoki – Palana Gera. Jak zapewnia Piotr Kamiński prezes stowarzyszenia będzie tam prowadzić zajęcia historyczne dla dzieci i młodzieży.

Na wiosnę rozpoczynamy budowę nowego grodu nad jeziorem Strzegocickim koło Pilzna. Będziemy tam dalej realizować naszą misję, która jest dostarczanie społeczeństwu w sposób autentyczny i entuzjastyczny wiedzy o naszych słowiańskich przodkach.

Na realizację osady słowiańskiej zorganizowana została zrzutka. Na początku stowarzyszenie chce zebrać 18 tys. złotych na zakup drewna. W sumie szacowany koszt budowli to około 110 tys. złotych. Prace mają ruszyć w marcu. Stowarzyszenie Słowian przez ostatnie 9 lat dzierżawiło osadę słowiańska w Stobiernej wybudowaną przez gminę Dębica.

Inwestycja ma kosztować około 110 tys. złotych. – To nie koniec naszej działalności. Na wiosnę rozpoczynamy budowę nowego grodu nad jeziorem Strzegocickim koło Pilzna. Będziemy tam dalej realizować naszą misję. Żegnamy miejsce, dzięki któremu dziesiątki tysięcy dzieci dowiedziały się o naszych przodkach, które przez to 8,5 roku tworzyliśmy. To zostanie z nami zawsze i pomimo ”niesympatycznego” potraktowania będziemy działać dalej! Ponieważ straciliśmy główne miejsce finansowania naszej działalności, a zgłosiło się wiele osób chętnych pomóc nam w tym trudnym czasie, stworzyliśmy tę zrzutkę dla wszystkich którzy chcą wesprzeć działania naszego Stowarzyszenia. W marcu chcemy rozpocząć budowę pierwszych chat w nowej osadzie, która będzie docelowo największym wczesnośredniowiecznym grodem słowiańskim w Europie. Bądź częścią tego projektu! – piszą na stronie zrzutki.

Dalej dowiadujemy się, że pierwszy etap prac pochłonie 110 tys. zł. Aż 80 tys. zł ma kosztować robocizna, kolejne 20 tys. zł kosztowało będzie drewno (2 tys. zł już udało się zebrać), a 10 tys. zł prace ziemne.

Jeśli chodzi o prace ziemne, to mamy sponsora – informuje Palana Gera.

Na początek stowarzyszenie prosi o wsparcie zbiórki na zakup 60 kubików drewna o łącznej wartości 18 tys. zł. W tej chwili w skarbonce jest ponad 6 tys. zł.

Posłuchaj:
Piotr Kamiński
Anna Zboch, fot. stowarzyszenie Słowian Doliny Wisłoki
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Witold Kozłowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN