Za nami prapremiera filmu “Człowiek z powietrza” [ZDJĘCIA]

13.12.2019

To obraz dokumentalny o prekursorze lotnictwa, Janie Wnęku z Odporyszowa. Film powstał z inicjatywy i w reżyserii Marka Kołdrasa.

Ta prapremiera jest finałem naszego dziennikarskiego śledztwa – mówi reżyser. – Z jednej strony jest to finał, z drugiej sądzimy, że być może jest to kolejna kostka domina i powstaną kolejne książki, pamiętniki czy filmy fabularne na temat Jana Wnęka. Naszym zdaniem postać ta zasługuje na popularyzację – dodaje.

Za nieco ponad godzinną produkcją stał kilkunastoosobowy sztab ludzi. Wśród nich profesor Tomasz Konopka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

To on w lipcu tego roku dokonał ekshumacji domniemanego miejsca pochówku Jana Wnęka

Przeżycie niesamowite, bo po pierwsze świadomość, że grób tak znanej osoby będzie eksplorowany. Po drugie było to bardzo emocjonujące. Niewiele zostało ze szczątków, ale jest cień szans, że te szczątki to jednak jest Jan Wnęk – mówi profesor Konopka.

Otwarta premiera filmu będzie miała miejsce podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego, później także pełna dystrybucja.

Wydarzenie wpisało się w kończący się już jubileusz 25- lecia istnienia radia RDN, które było głównym partnerem powstałego filmu o pionierze awiacji z Odporyszowa.

Film powstał w ramach Filmoteki Małopolskiej. Współpracowały podczas produkcji samorządy powiatów tarnowskiego i dąbrowskiego.

Posłuchaj:
prof. Tomasz Konopka
Marek Kołdras
Katarzyna Antosz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Roman Łucarz
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN