Nastoletni motocyklista może trafić do więzienia, bo nie zatrzymał się do kontroli drogowej

26.11.2020

17-latek uciekał przed sądecką policja. Okazało się, że nie miał uprawnień do prowadzenia motocyklu. 

Jak informuje nas rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu nastolatek w godzinach szczytu z innym motocyklistą przejeżdżał przez ul. Prażmowskiego. Mimo, że zatrzymał się na światłach przy ul. Prażmowskiego to na widok policji zaczął się nerwowo zachowywać. Funkcjonariusze sądzili, że chodzi o jazdę pod wpływem alkoholu, dlatego dali motocyklistą sygnał do zatrzymania się. Gdy policjant wysiadł z radiowozu, jeden z motocyklistów gwałtownie go ominął, podobnie jak radiowóz i ruszył w kierunku ulicy Lwowskiej. Funkcjonariusze kontynuowali za nim pościg.

Ucieczkę 17-latkowi uniemożliwiła kolizja, do której doprowadziła kierująca samochodem osobowym kobieta. Kierujący motocyklem był trzeźwy, a uciekał dlatego, że nie miał uprawnień do kierowania pojazdem.

– Kierowca, który świadomie ucieka przed policją i nie zatrzymuje się, pomimo wydanego polecenia, przy użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych, popełnia przestępstwo zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia, a sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat. O losie 17-latka zadecyduje zatem sąd – wyjaśnia oficer prasowy, Iwona Grzebyk-Dulak.

Do czerwca 2017 roku nawet najbardziej brawurowa ucieczka stwarzająca ogromne zagrożenie na drodze traktowana była jak wykroczenie, za które groziła grzywna lub kara aresztu do 30 dni. Obecnie takie przewinienie traktowane jest jak przestępstwo i zostało uregulowane prawnie – art. 178b kodeksu karnego.

Maria Mółka, fot. KMP w NS
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Janusz Kwaśniak
play
Słowo za słowo (NS) - Ludomir Handzel
play
Rozmowa sponsorowana - Zespół Szkół w Starym Sączu
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN