Nasze nerki potrzebują minimum 6 szklanek wody dziennie! Co zrobić, by nie dopuścić do choroby nerek?

04.05.2021

Jemy niezdrowo, używamy zbyt dużo soli i pijemy za mało wody – a to prosta droga do chorób nerek – przestrzega lekarz Lilla Czapkowicz-Gryszkiewicz.

Kierownik Oddziału Nefrologi z Ośrodkiem Dializ w szpitalu św. Łukasza w Tarnowie zwraca uwagę, że coraz więcej osób ma problem z nerkami. Niestety większość z nich nie ma o tym pojęcia, bo nerki chorują cicho i podstępnie. Tymczasem zbyt późno rozpoznana i nieleczona choroba może doprowadzić do całkowitej niewydolności nerek.

Specjalista nefrologii mówi, że nerkom szkodzą m.in. nadciśnienie i cukrzyca, dlatego ważne jest prawidłowe leczenie tych chorób. Podpowiada też co robić na co dzień, aby nie szkodzić nerkom.

– Odpowiednio się nawadniać, 6 szklanek dziennie to minimum, ograniczmy sól. Sólmy przez pół to co musimy, a całej reszty po prostu nie sólmy. Unikajmy leków przeciwbólowych. Są one jednym z czynników uszkadzających nerki. I panowie drodzy: piwo nie pomaga na nerki absolutnie! Podnosi poziom kwasu moczowego, a kwas moczowy uszkadza nerki. Szczególnie powinni pamiętać o tym ci, którzy już mają dnę moczanową.

Zdrowe nerki to najprościej – filtr naszego organizmu. Oczyszczają krew z toksyn, produktów trawienia i spalania białek, wydalają nadmiar wody i sodu. Dzięki ich prawidłowej pracy utrzymywane jest właściwe ciśnienia tętniczego krwi.

Profilaktyczne badanie nerek należy robić co 2-3 lata. Osoby po 50. roku życia – raz w roku. To zwykłe badanie moczu oraz pomiar poziomu kreatyniny, które robi się z krwi.

Rozmowy z lekarz Lillą Czapkowicz-Gryszkiewicz będzie można posłuchać dziś po 17 w programie Bez Skierowania.

Posłuchaj:
Lilla Czapkowicz-Gryszkiewicz
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Mirosław Waląg
play
NS - Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Grybowie
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN