Naukowcy z całego świata na międzynarodowym kongresie “Nauka w służbie życiu” w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

22.06.2019

Podczas dwudniowego spotkania medyków omawiany jest m.in. problem macierzyństwa we współczesnym świecie.Profesorowie i lekarze mówią również o aktualnych osiągnięciach medycyny w ochronie życia.

W obecnych czasach macierzyństwo powinno być bardziej doceniane – mówi prof. Bogdan Chazan, specjalista w dziedzinie ginekologii i położnictwa.

– Macierzyństwo jest z jednej strony doceniane. Bardziej widzimy te aspekty macierzyństwa, ale również aspekty duchowe. Ale z drugiej strony macierzyństwo od czasu do czasu, może w Polsce rzadziej, ale na świecie niestety częściej, jest nieudane. Kończy się zamachem na dziecko. Także to jest kłopot i problem ogromny, w Polsce i na świecie, z którym musimy sobie dać radę.

Polski rząd oraz samorządy coraz większy nacisk kładą na ochronę życia poczętego, a także na macierzyństwo. – Specjalistyczne ośrodki leczenia bezpłodności będą dofinansowywane – mówi wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski.

– Nauka idzie w kierunku życia. Tam gdzie są ośrodki leczenia niepłodności, one będą coraz lepsze. Mam nadzieję że coraz bardziej i więcej będą wspierały pacjentki i rodziny. Później jeśli dzieciom się coś przydarzy, jeśli czy dzieci nie będą w pełni sprawne. Cieszy fakt, ze dzieci w hospicjach są pod dobrą opieką.

Medycyna w konfrontacji z niepłodnością powoli zaczyna odkrywać nowe obszary leczenia. – Dochodzimy do nowatorskich metod – mówi dr Olimpia Mora – Janiszewska, z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

– Myślę że jest to temat bardzo ważny, ponieważ czynnik męskiej niepłodności, stanowi pięćdziesiąt procent niepłodności par. Jest to temat trudny, ponieważ nie ma wielu możliwości terapeutycznych. A większość możliwości terapeutycznych jest związanych niestety z procedurami in vitro. Są nowe możliwości wpływu na zdrowie mężczyzny, czy modyfikacji stylu życia. To może prowadzić do poprawy płodności mężczyzn.

Temat ochrony życia jest czasem pomijany w środowisku lekarskim. Zwraca na to uwagę Witold Skręt, lekarz ginekolog z województwa podkarpackiego.

– Ginekolodzy na tematy związane z ochroną życia rozmawiają bardzo mało. Patrząc jako ginekolog, jeżdżąc na wszelkie zjazdy, oczekujemy wiedzy fachowej i medycznej. Natomiast jest to bardzo nietypowa tematyka, dotycząca postępowania zgodnego z etyką katolicką i etyką lekarską. Wydaje mi się że każdy z tych tematów jest ciekawy i mówić że jeden jest lepszy czy drugi gorszy.

Do Rzeszowa przyjechali naukowcy z Australii, Kanady czy Stanów Zjednoczonych.

Swoje prelekcje mają również lekarze z Polski oraz z krajów europejskich – mówi Władysław Ortyl, marszałek Podkarpacia.

– Zawsze trzeba o życie dbać, szczególnie o życie dzieci nienarodzonych, życie osób dorosłych czy starszych. Tu mamy wielu wspaniałych prelegentów, uznane autorytety, nie tylko w Polsce czy Europie, ale również z całego świata. Chcemy aby tu na Podkarpaciu wybrzmiały te słowa ważne za życiem i za rodziną czy też za wielowiekową tradycją.

Kongres “Nauka w służbie życiu” zorganizowany został przez zarząd województwa podkarpackiego, we współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim oraz Fundacją “Życiu Tak”.

 

Posłuchaj:
prof. Bogdan Chazan
Maciej Miłkowski
dr Olimpia Mora – Janiszewska
Witold Skręt
Władysław Ortyl
RDN _
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - Andrzej Lewek
play
Słowo za słowo (M) - Wojciech Skruch
play
Słowo za słowo (NS) - Sławomir Szczerkowski
play
Mirosław Waląg
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN