Nawet 50 milionów złotych może kosztować usunięcie toksycznych odpadów z terenu Gorlic

24.01.2020

5 tysięcy ton toksycznych odpadów i rachunek na blisko 50 milionów złotych. Tyle może kosztować Gorlice wywóz chemikaliów nielegalnie przywiezionych i składowanych na terenie byłej rafinerii Glimar. Miasto nie jest w stanie samodzielnie pokryć kosztów wywozu toksycznych odpadów. 

Władze Gorlic jeszcze w grudniu zeszłego roku złożyły wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie 80 procent kosztów wywozu i utylizacji odpadów. To równe 40 milionów złotych jakie potrzebuje samorząd. Brakujące 10 milionów, które burmistrz stara się uzyskać z rezerwy budżetu państwa. Zwrócił się w tej sprawie do wojewody małopolskiego.

Przypomnijmy, że toksyczne odpady zalegają na ternie byłej rafinerii od co najmniej 3 lat. W tej sprawie aresztowano już kilkadziesiąt osób, a postępowanie prowadzone przez gorlicką prokuraturę jest częścią ogólnopolskiego śledztwa dotyczącego mafii śmieciowej. Niewielką część, bo 330 metrów sześciennych chemikaliów udało się wywieść po wycieku, do którego doszło 2 lata temu.

Jeżeli miastu uda się uzyskać fundusze na wywóz i utylizację odpadów, to z terenu rafinerii powinny zostać usunięte w przeciągu dwóch następnych lat.

rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - bp Leszek Leszkiewicz
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Kaczmarski
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN