Nawet tysiąc nowych mieszkań powstanie w Małopolsce. To wszystko w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej [WIDEO]

13.07.2021

Na przełomie lipca i sierpnia planowane jest podpisanie aktu notarialnego spółki SIM Małopolska – powiedział w rozmowie “Słowo za Słowo” poseł Stanisław Bukowiec.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa (SIM) to program, który pozwoli na powstanie tanich mieszkań w Małopolsce. Łącznie w programie udział bierze 18 gmin, które otrzymają rządową pomoc na ich budowę – mówił parlamentarzysta Porozumienia Jarosława Gowina.

– Na przełomie lipca i sierpnia jest planowane podpisanie aktu notarialnego spółki SIM Małopolska. Do tej spółki przystępuje 18 gmin. To są gminy z terenu tarnowskiego, sądeckiego, ale również Proszowice i Miechów. Warte do dodania jest również to, że każda gmina która przystąpiła do SIM-u otrzymuje w postaci aportu 3 miliony złotych. Po stronie samorządowej te koszty są naprawdę minimalne, a zyski mogą być duże.

Jak prognozuje Stanisław Bukowiec, wynajem tych mieszkań będzie tańszy nawet o 30, 40%. Po pewnym czasie będzie można dojść też do prawa własności.

Będą one przeznaczone głównie dla ludzi młodych, którzy chcą pozostać w swojej rodzinnej gminie i tam kontynuować swoje życie – dodawał poseł.

– Żeby również te osoby nie wyjeżdżały z danej gminy i z danej miejscowości. Przez całe lata wójtowie i burmistrzowie starają się o to, żeby na ich terenie powstawały żłobka, przedszkola i jeżeli ludzie młodzi będą wyjeżdżać z tych miejscowości, no to cała ta praca idzie w niwecz. To jest program, który ma dać szansę ludziom młodym w ich miejscach urodzenia, aby tam się osiedlali, mieli pracę i się realizowali.

O tym kto ostatecznie zamieszka w nowych mieszkaniach zdecydują lokalne samorządy, to one będą też odpowiedzialne za ustalenie kryteriów naboru.

W planach jest budowa od ośmiuset do tysiąca mieszkań.

Posłuchaj:
Stanisław Bukowiec
Bartek Ziaja
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Słowo (M) - Lesław Wieczorek
play
Słowo za Słowo (NS) - Wacław Ligęza
play
Słowo za Słowo (NS) - Adam Ruszaj
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN