Na newralgicznych przejściach dla pieszych będzie bezpieczniej

01.10.2020

Miasto Brzesko jako jedyny samorząd gminny w Małopolsce dostało dofinansowanie z Rządowego Programu Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka.

Co to oznacza w praktyce?

Tylko w pierwszym półroczu bieżącego roku w gminie Brzesko policja odnotowała cztery wypadki z udziałem pieszych, w tym jeden z winy pieszego. Zmodyfikowane przejścia przejścia mają sprawić, że takich zdarzeń będzie mniej.

Dzięki czujnikom ruchu inteligentny system ma informować kierowcę o osobie znajdującej się na przejściu. Uaktywni on pulsujące lampy, emitujące żółte światło.

W niektórych miejscach pojawią się też wysepki oraz powierzchnia uszorstniająca przed przejściem, skracająca drogę hamowania.

– Przebudowane zostaną głównie przejścia przy szkołach – zapowiada burmistrz Tomasz Latocha. – Pierwsze będzie przy ul Głowackiego – to jest Szkoła nr 1. Drugie na ulicy Królowej Jadwigi, tam jest Zespół Szkolno-Przedszkolny. No i ulica Okulickiego – Zespół Szkół nr 2. Do tego jeszcze miejsce dosyć newralgiczne, na ulicy Kościuszki tam jest przychodnia i apteka i sklep wielkopowierzchniowy, więc zagrożenia tam występują dosyć duże.

W sumie modernizacja przejść ma kosztować ponad 120 tys. zł. Rządowe dofinansowanie to ponad 97 tysięcy.

Posłuchaj:
Tomasz Latocha
Marek Kołdras
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy - odc 7 - asp. sztab. Paweł Klimek
play
Słowo za słowo (RM) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN