Nie daj się oszukać ‘na rachmistrza’. Można stracić dane i pieniądze

09.05.2021

Trwający spis powszechny może stać się dla oszustów okazją do wyłudzenia danych i pieniędzy – przestrzegają policjanci. Zwłaszcza w przypadku seniorów, którzy nie korzystają z internetu i spisują się przez telefon.

O co na pewno nie zapyta prawdziwy rachmistrz, który zadzwoni lub przyjdzie do naszego domu?

Przede wszystkim o pieniądze. Jeżeli chodzi o spisy powszechne, to dane, które przekazujemy są częściowo poufne – gdzie zamieszkujemy, jaki mamy metraż mieszkania. Nie będzie pytał ile zarabiamy, gdzie pracujemy i czy mamy jakiekolwiek oszczędności. Jeżeli będą padały takie pytania, to na pewno mamy do czynienia z oszustem. Rachmistrz ma pytania dotyczące tylko i wyłącznie naszego lokum, obywatelstwa, ewentualnie kultu religijnego. Żadne inne nie powinny paść – tłumaczy asp. sztab. Paweł Klimek, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.

Rachmistrza można zweryfikować przez stronę spisu w zakładce: ‘Sprawdź rachmistrza’.

Najbezpieczniejszą i najbardziej rekomendowaną metodą jest samospis internetowy przez formularz wyłącznie na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego – https://spis.gov.pl/ .

Tu także należy uważać – w sieci pojawią się fałszywe strony spisowe imitujące oficjalną ankietę. Wszelkie odnośniki otrzymane z niepewnych źródeł – mailowo, SMS-owo, czy przez komunikatory – mogą wyłudzać nasze dane i środki finansowe.

W przypadku trudności z zapisem przez internet można zawsze poprosić o pomoc dzieci, wnuki lub sąsiadów.

Można też samemu zadzwonić na specjalną infolinię i spisać się przez telefon: 22 279 99 99. Infolinia spisowa czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 18:00.

Posłuchaj:
Paweł Klimek
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo - Marcin Romanowski - 18.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN