Nie od wszystkich zabierane są zielone odpady

04.07.2021

Tarnowianie, którzy zrezygnowali z koszy na bioodpady, deklarując, że mają małe, przydomowe kompostowniki, skarżą się, że nie odbierane są teraz od nich odpady zielone, których wcześniej mogli się pozbyć w dowolnej ilości.

Jak sprawdziliśmy, około 3200 osób na około 9 tysięcy domów jednorodzinnych zrezygnowało z pojemników na bioodpady i tym samym nie może już oddać zielonych odpadów.

Jak tłumaczy zastępca dyrektora Wydziału Infrastruktury w Urzędzie Miasta, Stefan Piotrowski ustawa precyzuje taką sytuację jednoznacznie.

– Tutaj nie ma pośredniego rozwiązania. Albo ktoś zielone odpady i bioodpady zagospodaruje we własnym zakresie wszystkie, albo korzysta z usług i płaci za tę usługę. Tutaj ta deklaracja jest jednoznaczna, wynika to też z ustawy. Tam, gdzie ktoś zadeklarował kompostowanie odpadów i korzysta z ulgi, to ta usługa na rzecz tego gospodarstwa nie jest realizowana i nie będzie.

Przypomnijmy, osoby, które zrezygnowały z brązowych koszów na odpadki pochodzenia roślinnego są zwolnione z części opłaty za śmieci. Ulga to 1,50 zł miesięcznie od osoby.

Posłuchaj:
Stefan Piotrowski
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Gil
play
Słowo za słowo (NS) - Jan Golba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN