Nie wszyscy chcą się badać

13.01.2021

Nie wszyscy nauczyciele są zainteresowani testami przesiewowymi na obecność SARS-Cov-2.

W Małopolsce takim badaniom ma zostać poddanych ponad 10,5 tys. nauczycieli i pracowników szkół.

Badania obejmują nauczycieli klas 1-3 szkół podstawowych, nauczycieli szkół specjalnych oraz pracowników administracji – mówi Dominika Łatak-Glonek, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie. – W Małopolsce wymazy będą pobierane w 17 punktach drive thru i 23 punktach doraźnych specjalnie przygotowanych na tę okazję, obsługiwanych przez zespoły karetek wymazowych. Dokładna lista znajduje się na naszej stronie internetowej, a każda osoba, która zgłosiła chęć takiego badania została poinformowana zarówno o miejscu, jak i o dacie, gdzie ma się zgłosić.

Docierają do nas głosy nauczycieli, którzy zamiast testów woleliby skorzystać ze szczepień – mówi RDN prezes oddziału ZNP w Tarnowie Józef Sadowski. – Dziś ktoś sobie zrobi badanie, a pojutrze okazuje się, że ma pozytywny wynik testu. To takie odciąganie w czasie. Grupa nauczycieli to spora grupa społeczna, która ma do czynienia z dziećmi, z młodzieżą. Oni powinni się szczepić w drugiej kolejności.

Część nauczycieli nie chce także poddać się badaniom przesiewowym na obecność koronawirusa z obawy o konieczność kwarantanny i tym samym niższe zarobki – dodaje Józef Sadowski. – Z informacji, które posiadam od młodych nauczycieli wynika, że wielu z nich boi się iść zrobić badanie z obawy przed kwarantanną, bo dostaną po kieszeni. Oni wolą iść do pracy, co jest bardzo aspołeczne, bo “sieją”. Boją się o swoje finanse.

Badania nauczycieli potrwają do 15 stycznia.

Badania przesiewowe są dobrowolne i bezpłatne.

Posłuchaj:
Dominika Łatak-Glonek
Józef Sadowski
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo(NS) - Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN