Niebezpieczne odpady w mieleckiej strefie ekonomicznej?

08.01.2021

Sporo emocji na ostatniej sesji mieleckiej rady wywołał temat wydania przez prezydenta decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla firmy z Tylmanowej. Planuje ona na terenie mieleckiej strefy ekonomicznej urządzić miejsce gromadzenia i przeładunku odpadów komunalnych i śmieci uznawanych za niebezpieczne.

Oburzenia tym faktem nie krył m.in. radny Marian Kokoszka.

– Ta informacja, która się ukazała o tej inwestycji wzbudziła przede wszystkim oburzenie, ze bez konsultacji społecznych dało się wcisnąć inwestycje, która z ochroną środowiska niewiele ma wspólnego i to jeszcze w miejscu gdzie są firmy o wysokich standardach środowiskowych.

Jak wyjaśniał Lucjan Niziołek, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Zarządzania Kryzysowego w mieleckim magistracie decyzja prezydenta jest pierwszą, która musi uzyskać firma przed rozpoczęciem działalności.

– Następnym punktem będzie wydani przez marszałka zezwolenia na zbieranie odpadów. Później firma musi opracować operat pożarowy i uzyskać pozytywną opinię straży pożarnej. To nie jest koniec drogi dla tej firmy, a początek.

Po burzliwej sesji i rozmowie z przedsiębiorcami ze strefy, prezydent Mielca zdecydował o przeprowadzeniu szczegółowej oceny oddziaływania na środowisko działalności firmy Empol.

Posłuchaj:
Marian Kokoszka
Lucjan Niziołek
Anna Zboch, fot. zdjęcie ilustracyjne/archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Adam Pieniążek
play
Słowo za słowo (NS) - Paweł Kupczak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN