Nieco chętniej segregujemy odpady

05.02.2020

Zauważają to mieszkańcy i potwierdzają spółdzielnie.

Ale – jak mówi – Janusz Galas – prezes Miejskiego Zarządu Budynków, mimo że jest nieco lepiej po ulotkach dostarczonych w ubiegłym roku mieszkańcom , to nie na tyle jeszcze, by zwiększać częstotliwość wywozu segregowanych odpadów.

– Zgodnie z nowymi unormowaniami prawnymi wszystkie budynki powinny segregować nieczystości. Owszem, obserwujemy zwiększoną ilość posegregowanych śmieci, ale nie jest to do końca tak, jak być powinno. Kontrole wykazują, że np. butelki czy papier są wyrzucane w foliowych workach.

W niektórych spółdzielniach mieszkańcy skarżą się, że śmieci nie mieszczą się w kontenerach i powinno być ich więcej albo powinno się organizować częstsze wywózki.

– Kiedyś do administracji dzwoniliśmy, bo już cala altana była pełna śmieci, które przesypywały się z kontenerów. Przydałoby się więcej pojemników na papier i plastik, bo szybko się zapełniają i brakuje miejsca.

Jak tłumaczy prezes MZB, częstotliwość wywozu zależy głównie od liczby mieszkańców w bloku.

– Częstotliwość jest – w naszym przypadku – generalnie dwa razy w tygodniu, jeżeli chodzi o odpady zmieszane, natomiast raz na 2 tygodnie szkło i papier. W przypadku plastiku – bo tego jest najwięcej – przeważnie raz w tygodniu. Oczywiście mamy możliwość, że tam, gdzie przepełnione są kontenery, dokładamy ich więcej w razie potrzeby.

Spółdzielnie mają problem z wielkimi gabarytami, bo mieszkańcy często nie wystawiają ich, gdy jest zbiórka, lecz gdy jest im wygodnie – gdy np. robią remont.

I właśnie z zalegającymi dużymi gabarytami przy altanach jest najwięcej interwencji.

Niezmiennie pojawiają się też pytania mieszkańców o sens segregacji, skoro – jak mówią – śmieci z różnych kontenerów są wrzucane do jednego samochodu przez firmy.

Jak wyjaśnia Stefan Piotrowski, z-ca dyr. Wydziału Infrastruktury Miejskiej, tak się dzieje tylko we przypadku dwóch różnych frakcji śmieci, gdy śmieciarki mają po dwie przegrody i wówczas odpady z pewnością nie mieszają się, wyjaśnia.

Posłuchaj:
Janusz Galas
Mieszkańcy
Janusz Galas
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - bp Leszek Leszkiewicz
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Kaczmarski
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN