Nieczyszczony komin śmiertelnym zagrożeniem

18.02.2021

Nieczyszczony komin może sprawić, że nagromadzona w nim sadza ulegnie samozapłonowi, co nierzadko kończy się pożarem budynku. To także ryzyko zatrucia czadem, nazywanym “cichym zabójcą”.

W regionie strażacy interweniowali prawie 20 razy do pojawienia się tlenku węgla – mówi rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie Paweł Mazurek.

– Sezon dogrzewania czy zagrożenia związanego z tlenkiem węgla rozpoczął się w Tarnowie i powiecie tarnowskim 16 października. W tym dniu była pierwsza akcja związana z interwencją straży pożarnej. Od tego czasu do dnia dzisiejszego strażacy podjęli łącznie 18 interwencji, które zostały do nas zgłoszone w związku z pojawieniem się tlenku węgla.

Aby uniknąć zagrożenia należy regularnie, nie rzadziej niż 2 razy w roku, czyścić komin oraz dbać o jego stan techniczny – radzi Paweł Mazurek.

– Takie przewody spalinowe i kominowe musimy okresowo czyścić i dbać o ich odpowiedni stan techniczny. Przepisy wymagają, w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, aby jeśli mamy dom ogrzewany piecem na węgiel czy drewno, żeby tego typu przewody kominowe czyli kominy, czyścić 4 razy w roku. Najprościej jest to w ten sposób podzielić, że raz na kwartał. Jeśli mamy ogrzewanie olejowe albo gazowe to dwa razy w roku przewód kominowy czyścimy.

Jak dodaje rzecznik Mazurek, łącznie ucierpiało 8 osób, ale do tej pory nie odnotowano przypadków zatrucia ze skutkiem śmiertelnym.

W trwającym jeszcze sezonie grzewczym strażacy wyjeżdżali do 30 pożarów sadzy w kominach.

Posłuchaj:
Paweł Mazurek
Wydawca, Martyna Wolska
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Gotfryd
play
Słowo za słowo (NS) - Marta Słaby
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN