Nielegalni migranci przekroczyli granicę pod naczepą tira [WIDEO]

09.10.2020

Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali trzech mieszkańców Algierii. Do zatrzymania doszło w Ludźmierzu, w powiecie nowotarskim. 

Pogranicznicy o nielegalnych migrantach dowiedzieli się od kierowcy polskiej ciężarówki, który przywiózł przyprawy z Węgier do Polski. Na parkingu firmowym w Ludźmierzu zauważył jak trzej mężczyźni próbowali wydostać się spod naczepy ciężarówki, którą wrócił z trasy.

Jak okazało się po kontroli policji i funkcjonariuszy KaOSG Algierczycy uciekali ze swojego kraju z powodów ekonomicznych. Do Polski dotarli po kilkumiesięcznej podróży – najpierw pieszo przez Turcję, Grecję i Serbię trafili do Rumunii. Tam dostali się nielegalnie do dolnej części naczepy samochodu ciężarowego, w której podróżowali aż na Słowację. Na jednym z parkingów u naszych południowych sąsiadów, ponownie ulokowali się w dolej części naczepy – tym razem polskiej ciężarówki. Ich celem było dotarcie do Europy Zachodniej, prawdopodobnie Niemcy.

Mężczyźni nie mieli przy sobie żadnych dokumentów, a ich tożsamość została potwierdzona za pomocą odcisków linii papilarnych, które już figurowały w europejskich bazach danych.

Dwóch cudzoziemców w wieku 19 i 28 lat zostało odesłanych do Republiki Słowacji czyli na teren państwa, z którego nielegalnie przekroczyli granicę. Wobec trzeciego Algierczyka, Sąd Rejonowy w Nowym Targu wydał postanowienie o umieszczeniu w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim na okres do 3 miesięcy, gdzie 33-latek będzie oczekiwał na wyrobienie nowych dokumentów i deportację.

Posłuchaj:
Maria Mółka, fot, wideo: Karpacki Oddział Straży Granicznej
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Roman Ciepiela -16.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Wiesław Pióro
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN