Niepełnosprawnym z powiatu tarnowskiego poprawi się dostępność do placówek w gminach [ZDJĘCIA]

22.06.2021

Likwidacja barier architektonicznych, windy dla niepełnosprawnych czy samochody, które pomogą niepełnosprawnym w poruszaniu się.

To działania, które zostaną zrealizowane w tym roku w ramach programu wyrównywania różnic między regionami.

Jeżeli chodzi o ilość środków powiat jest liderem w Małopolsce w ostatnich kilku latach – mówi starosta tarnowski, Roman Łucarz.

– Są to naprawdę duże środki, duża pomoc dla osób niepełnosprawnych, ale również dla samorządów, bo to oni z tego również korzystają, mogąc wykonać te prace. Część tych pieniędzy to są projekty na busy, które będą przewozić osoby niepełnosprawne, ale również likwidacje barier architektonicznych polegających na budowie wind, co jest bardzo istotną sprawą, bo jeszcze dużo budynków użyteczności publicznej, jak szkoły, urzędy gmin nie posiada takiego sprzętu, który jest dziś nieodzowny do korzystania przez te osoby z tych budynków.

W Lisiej Górze dzięki dotacji z PFRON-u powstanie nowa winda w Środowiskowym Domu Samopomocy, mówi wójt Arkadiusz Mikuła.

– Mamy tam stary dźwig, ale on jest już w takim stanie technicznym, że wymagał wymiany. Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy będą korzystać z nowoczesnego dźwigu, a działa on bardzo prężnie i odbywają się w nim rożne inne wydarzenia. Również korzystają z tego obiektu seniorzy w ramach klubu seniora.

Do gmin powiatu tarnowskiego trafi około 1 milion 200 tysięcy złotych.

Cała wartość 16 projektów to prawie 2 miliony 400 tys. zł.

Powiat tarnowski pozyskuje najwięcej pieniędzy w Małopolsce na poprawę życia osób z niepełnosprawnościami [WIDEO]

Posłuchaj:
Roman Łucarz
Arkadiusz Mikuła
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Kupczak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN