Czy nieuporządkowana rzeka Breń zagraża miastu?

24.07.2019

Zaśmiecona i zarośnięta przy każdych większych deszczach niepokoi mieszkańców Dąbrowy Tarnowskiej. Podczas majowych ulew, woda uszkodziła wiele posesji i spowodowała liczne szkody.

Mieszkańcy, z którymi rozmawiał reporter RDN uważają, że brzegi rzeki nie były czyszczone od wielu lat i przy większej ulewie powoduje to spiętrzenie wody. Proszą o interwencję w tej sprawie.

– Żeby ktoś się wziął za tą naszą rzekę Breń. To jest katastrofa, zalewa ludzi co roku. Za każdym razem słyszymy te same słowa. Burmistrz nic w tej sprawie nie robi. Brzegi są już mocno zarośnięte, a nawet już grzyby rosną. Ja mieszkam z drugiej strony ulicy Oleśnickiej i przy ulewach ta rzeka potrafi się do nas wlać. Nikt w tej sprawie nie ruszył palcem, ta rzeka zarosła krzakami i drzewami.

Samorząd Dąbrowy Tarnowskiej twierdzi, że ma związane ręce, bo terenem wokół rzeki Breń administruje spółka Wody Polskie.

Interweniowaliśmy, ale jak widać bezskutecznie – mówi burmistrz, Krzysztof Kaczmarski.

– Wysyłamy pisma i monitujemy do spółki Wody Polskie. Niedawno na terenie miasta mieliśmy kilka miejsc, gdzie wystąpiły oberwania brzegów bardzo poważne. I również to zakrzaczenie, które od wielu lat nie jest usuwane, chcemy aby ta sytuacja się zmieniła. Żeby na odcinku miasta, ta wezbrana woda szybko spływała.

Władze miasta proponują, aby w okolicach Żelazówki powstał zbiornik wodny lub suchy polder. – Takie miejsce w przyszłości może uchronić przed powodzią – dodaje burmistrz Kaczmarski.

– Gdybyśmy zatrzymali rzekę Breń, gdzieś na wysokości Żelazówki, to wpadająca do niej rzeczka Szarwaczanka spokojnie przez miasto przepłynie. Wtedy szkód i powodzi nie będzie. Najbliższy czas trzeba przeznaczyć na rozmowy z zarządem województwa. Mam nadzieję, że te osoby wypowiedzą się pozytywnie na temat budowy zbiornika w naszej okolicy. Niestety my jako samorząd w kwestii finansowania, nie możemy nic zdziałać.

Kilka lat temu budowa zbiornika wodnego przed Dąbrową Tarnowską była w planach krakowskiego oddziału Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Po przekształceniach w spółkę Wody Polskie, odstąpiono od tego pomysłu.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Krzysztof Kaczmarski
RDN _
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Zbigniew Mączka
play
Słowo za słowo (NS) - Wacław Ligęza
play
Słowo za słowo (NS) - Tadeusz Kudłacz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN