Niewiele osób hospitalizowanych na Covid- 19 w Tarnowie. Dużo pustych łóżek w nowym szpitalu

15.01.2021

W obu tarnowskim szpitalach hospitalizowanych jest obecnie 48 pacjentów. W tym 3 osoby wymagają respiratorów.

Większość łóżek covidowych w nowym szpitalu stoi pusta. W Specjalistycznym Szpitalu E. Szczeklika w Tanowie chorzy zakażeni koronawirusem SARS-CoV-2 zajmują obecnie 15 łóżek.

Jak mówi dyr. placówki, Marcin Kuta, nie oznacza to, że pozostałych kilkadziesiąt łóżek stoi wolnych.

– W szpitalu mamy aktualnie 15 pacjentów, żaden nie przebywa na intensywnej terapii ani nikt nie wymaga podłączenia do respiratora. Od trzech dni nie było też potrzeby hospitalizowania żadnego pacjenta zakażonego SARS-CoV-2. Natomiast decyzją wojewody trzymamy rezerwę 60 miejsc, ale to nie oznacza, że te łóżka stoją puste, po prostu gdyby trzeba było przyjąć tylu pacjentów, jesteśmy gotowi, a w tym czasie planowo leczymy pacjentów, którzy wymagają pomocy i ratowania życia w innych schorzeniach: ortopedii, chirurgii, kardiologii, chorobach wewnętrznych czy pulmonologii.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w Szpitalu św. Łukasza, gdzie łóżek przeznaczonych dla pacjentów z Covid- 19 – zgodnie z decyzją wojewody – jest obecnie 108, w tym 20 do intensywnej opieki medycznej z kardiomonitorem czy możliwością tlenoterapii.

– Sami nie możemy decydować o tych łóżkach, ponieważ one muszą być do dyspozycji, gdyby rzeczywiście liczba osób z zakażeniem czy z podejrzeniem zakażenia wzrosła. Cały czas monitorujemy tę sytuację i myślę, że jeszcze trzeba będzie chwilę poczekać, ale jeśli – wg tego co zapowiada NFZ – ruszą zabiegi planowe, potrzebna będzie większa liczba łóżek dla pacjentów niecovidowych, wówczas będziemy zwracać się do wojewody o uwolnienie kolejnych łóżek dla nich.

Zabiegi planowe mają wrócić w Szpitalu św. Łukasza prawdopodobnie jeszcze w styczniu.

W Szpitalu Szczeklika odbywają się cały czas. Samych operacji endoprotez szpital wykonał prawie poł tysiąca w ubiegłym roku.

Posłuchaj:
Marcin Kuta
Damian Mika
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo - Marcin Romanowski - 18.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN