NIK sprawdza w gminach zbiórkę zużytych baterii i akumulatorów

15.07.2018

Według pierwszych danych Najwyższej Izby Kontroli ten obowiązek często jest zaniedbywany. W większości zbadanych gmin nie zebrano żadnej zużytej baterii czy akumulatora.

A jak to wygląda w regionie tarnowskim? Pojemniki na zużyte baterie najczęściej ustawiane są w urzędach oraz
szkołach.

Najważniejsza jest edukacja mieszkańców mieszkańców – mówi burmistrz Radłowa Zbigniew Mączka. – Żeby edukować i szkolić młodzież, w każdej szkole na terenie gminy są ustawione pojemniki na zużyte baterie. Tak samo jest w budynku Urzędu Gminy. Następnie przyjeżdża firma utylizacyjna i je zabiera. Natomiast stare akumulatory, zazwyczaj jest taka sytuacja, że przy wymianie starego na nowy ten zużyty oddajemy. Przy zbiórce odpadów wielkogabarytowych, ludzie wystawiają też zużyte akumulatory i one są zabierane – dodaje burmistrz.

W gminie Skrzyszów, oprócz pojemników, zbiórka zużytych baterii i akumulatorów odbywa się w punktach odbioru odpadów.

Mówi Dorota Siemek, inspektor ds. środowiska w Urzędzie Gminy Skrzyszów. – Firma podstawia nam pojemniki, które są ustawione w urzędzie gminy, ośrodkach zdrowia w szkołach oraz przedszkolach. Tak samo można oddać wszelkiego rodzaju baterie i akumulatory na punkt selektywnej zbiórki odpadów do Pogórskiej Woli. Dość duże ilości są odbierane. W roku 2016 udało się zebrać 27 kilogramów, natomiast w bieżącym roku do chwili obecnej 23 kilo – tłumaczy urzędniczka.

Zdaniem specjalistów, poziom zbierania zużytych baterii i akumulatorów może poprawić uruchomiona na początku roku baza danych o odpadach. Dzięki niej będzie można pokazać rzeczywisty poziom zbiórki w samorządach.

Najwyższa Izba Kontroli alarmuje, że poziom zbierania baterii w Polsce w minionych latach, nie przekroczył wymaganych przez Ministerstwo Środowiska progów.

Posłuchaj:
Zbigniew Mączka
Dorota Siemek
RDN _
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Słowo (M) - Lesław Wieczorek
play
Słowo za Słowo (NS) - Wacław Ligęza
play
Słowo za Słowo (NS) - Adam Ruszaj
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN