Co z niszczejącym Pałacem Dąmbskich w Wojniczu? [ZDJĘCIA]

26.04.2019

Pytają o to mieszkańcy podtarnowskiego miasteczka zaniepokojeni transakcją samorządu sprzed kilku lat. Popadający w ruinę obiekt, władze Wojnicza kupiły od tarnowskiego starostwa.

W planach było przeniesienie do odrestaurowanego dworku biblioteki i domu kultury oraz stworzenie sali multimedialnej. Dziś nie dzieje się tam nic.

– Każdy mieszkaniec by chciał, aby to było ładne. To może być remontowane w takim stopnie, ze mógłby tu funkcjonować dom weselny. Jest tu dobre miejsce, żeby zorganizować jakąś zabawę , wesele bądź chrzciny. Stropy w tym budynku są na pewno tak przegniłe, ze nie da się tego uratować. Bardzo fajna budowla, swój urok też ma. Miałyśmy kiedyś wizje, aby powstała tu restauracja lub kafejka. Bardzo fajnie by to tu wyglądało.

Samorząd Wojnicza wykonał tylko naprawę dachu i wymienił rynny. Urzędnicy tłumaczą, że koszty kompleksowego remontu obiektu mogą wynosić nawet kilka milionów złotych.

Nie strać nas na to, więc myślimy o dzierżawie lub sprzedaży – przyznaje burmistrz Tadeusz Bąk.

– Umowa publiczno – prywatna, czy tez wydzierżawienie tego pałacu komuś, co by z tego zrobił coś pięknego. Jakiś hotelowo – restauracyjny kompleks, z dostępem do parku, aby mieszkańcy mogli z tego korzystać. To są tak ogromne kwoty, że gminę Wojnicz nie stać na dzień dzisiejszy wyremontować tego pałacu.

Samorząd Wojnicza planuje w tym roku spotkać się z mieszkańcami i porozmawiać o przyszłości obiektu. Czas nagli, bo Pałac Dąmbskich to galopująca ruina.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Tadeusz Bąk
RDN _
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo(NS) - Jan Kotarba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN